Izraelští vojáci vyklízejí nejtvrdší bašty odporu v Gaze

Izrael pokračuje druhým dnem v násilném vyklízení pásma Gazy. Vojáci za pomoci buldozerů pronikli i do jedné z nejradikálnějších bašt odporu, osady Kfar Darom. Desítky osadníků se tam opevnily v synagoze a odmítají odejít. Zatím ale vše probíhá bez většího násilí. Izraelský premiér Šaron údajně ohlásil ukončení evakuace pásma Gazy do pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zabarikádovaná synagoga v osadě Kfar Darom | Zdroj: ČTK

Podle policejního mluvčího mají dnes izraelské bezpečnostní síly vyklidit nejméně sedm osad v pásmu Gazy. Na seznamu jsou Gadid, Kfar Darom, Acmona, Necer Hazani, Gan Or, Kfar Jam a Širat Hajam.

Nejtvrdšímu odporu podle agenturních zpráv čelí vojáci v osadě Kfar Darom, odkud dobrovolně neodešla ve stanoveném termínu téměř žádná z rodin. Část tamních obyvatel se zabarikádovala v místní synagoze.

Bezpečnostní síly chtějí provést vyklízecí operaci v Kfar Daromu co možná nejrychleji. "Setkáme-li se s pochopením, bude to dobré. Pokud ne, evakuujeme odtud lidi jakýmkoli způsobem," řekl vojenský velitel sektoru Gaza generál Dan Harel.

Vojáci se v první řadě soustředili na odvážení demonstrantů, kteří se usídlili v chatkách a stanech na okrajích osady. Během operace také poprvé od zahájení evakuace odepřel jeden z vojáků poslušnost a odmítl účastnit se akce. Jeho kolegové ho odtáhli stranou.

Vojáci se dnes vrátili také do osady Neve Dekalim, dalšího centra urputného odporu proti odsunu. Stovky mladých radikálů se již ve středu shromáždily v tamní synagoze. Armáda vyslala speciální jednotku, která měla skupinu evakuovat, ale operace byla večer odložena na dnešek.

Synagogu vojáci obklíčili, ale mnoho z nich se rozplakalo spolu s lidmi, kteří stojí proti nim. Podle zpravodaje Českého rozhlasu je napětí, které v pásmu Gazy panuje už několik dní, na hranici únosnosti. Velké vedra spolu s vysokou vlhkostí vzduchu rychle vysilují organismus. Přesto se odpůrci evakuace zdržují venku na přímém slunci celé hodiny.

Podaří-li se dnešní úkol splnit, bylo by za první dva dny vyklizeno 18 z celkem 21 osad v pásmu Gazy. Izraelská policie už po prvním dnu uvedla, že evakuace je rychlejší, než se původně počítalo. Izraelský list Maariv dnes citoval premiéra Ariela Šarona, podle nějž bude vyklizení židovských osad v pásmu Gazy ukončeno do pondělí.

Údajný Šaronův odhad potvrdil agentuře Reuters nejmenovaný poradce ministra, který se dnešní schůzky vládního výboru pro odsun zúčastnil. Odhad je prý založen na aktuálním posouzení dosavadního průběhu evakuace vládním úřadem pro odsun a ministrem vnitřní bezpečnosti. Hned po skončení evakuace v pásmu Gazy chce armáda začít demolovat tamní domy.

Jaromír Janev, Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme