Jména kandidátů na Nobelovu cenu za mír jsou tajná ještě 50 let po nominaci
Co nevidět se dozvíme, kolik nominací se sešlo na letošní Nobelovu cenu za mír. Jména kandidátů budou ale následujících 50 let tajná. V minulosti se o nejprestižnější ocenění ucházeli českoslovenští prezidenti Masaryk i Beneš, ale také masoví vrazi jako Adolf Hitler nebo Josef Stalin.
Jméno letošního nositele Nobelovy ceny míru se dozvíme až na podzim. Už zítra ale v Norsku oznámí počet nominovaných kandidátů na tuto cenu. Měl by mezi nimi být i Nicolas Winton zachránce židovských dětí z předválečného Československa. Návrh na jeho ocenění Nobelovým výborem poslala do Osla předsedkyně české poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Pokud ale Winton letos cenu nevyhraje, dozvíme se to až za 50 let.
Navrhnout někoho na Nobelovu cenu za mír nemůže jen tak někdo. I tak je ale seznam těch, kteří toto právo mají, poměrně dlouhý. Kromě už stávajících držitelů ceny a členů komise to jsou mimo jiné členové národních parlamentů a univerzitní profesoři z celého světa.
Kromě jména laureáta Nobelovy ceny za mír se jména všech ostatních nominovaných tají 50 let po nominaci
Nominace včetně krátkého zdůvodnění mohou všichni zasílat do 1. února. Každý rok se sejde přibližně okolo dvou set nominací. Kromě slavných osobností a řady institucí se mezi nimi objevují i takové návrhy, jako například internet nebo sociální sítě.
Než ale předseda výboru předstoupí v říjnu před novináře, aby oznámil laureáta Nobelovy ceny za mír pro rok 2013, zbývá ještě mnoho práce.
Norský výbor teď vybere užší okruh kandidátů a o každém z nich tým expertů vypracuje podrobnou zprávu. Teprve na základě těchto informací komise rozhodne. Většinou je snaha se na vítězi shodnout jednomyslně, pokud by toho ale výbor nebyl schopný, stačí laureáta zvolit prostou většinou.
Seznam nominovaných je tajný. A i když někteří navrhovatelé své favority prozradí a jiní dokonce organizují veřejné akce na jejich podporu, výbor vše zveřejní až po 50 letech. O tom, kolikrát byl skutečně nominován český prezident Václav Havel, tak zatím můžeme jen spekulovat. Víme ale, že v minulosti byli několikrát nominováni prezidenti Masaryk i Beneš.
A pokud se vám ta zatím poslední Nobelova cena za mír pro Evropskou unii zdála jako špatný vtip, vězte, že jeden švédský poslanec v roce 1939 nominoval Adolfa Hitlera jen za to, že byl vůdcem německé NSDAP. A v roce 1948 zase profesor z Univerzity Karlovy navrhl na Nobelovu cenu za mír Josefa Stalina.