Jeden z nejstarších justičních omylů v USA. Muže před 48 lety neprávem odsoudili za znásilnění

Leonard Mack, dvaasedmdesátiletý Afroameričan, který bojoval ve Vietnamu, se u soudu poblíž New Yorku dočkal satisfakce téměř půl století poté, co byl neprávem odsouzen za znásilnění v roce 1975. Nové testy DNA jej očistily z podezření. Ve vězení si odpykal sedm a půl roku za zločin, který nespáchal. Jde o jeden z vůbec nejstarších justičních omylů, které se ve Spojených státech podařilo prokázat, napsala ve středu agentura AFP.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leonard Mack po 48 letech očistil své jméno

Leonard Mack po 48 letech očistil své jméno | Foto: USA TODAY NETWORK | Zdroj: Reuters

„Po 48 letech konečně očistím své jméno,“ řekl Mack podle televize ABC 7, když v úterý místního času vstupoval do budovy soudu v okrese Westchester.

Když tu byl válečný veterán z Vietnamu naposledy, měl na rukou pouta a čelil obvinění, že se zbraní v ruce přepadl dvě studentky střední školy, spoutal je a jednu z nich brutálně znásilnil. Identifikovali jej poté, co mu policisté změnili oblečení, aby odpovídalo popisu podezřelého, a byl také jediným černochem v sadě fotografií potenciálních podezřelých.

Odsoudil jsem dvojici na několik měsíců, pachatelem byl ale jen jeden, přiznává soudce justiční omyl

Číst článek

Pomohly až testy DNA

„Lidi nevědí, jaké to je, když jste obviněný z něčeho, co jste neudělal,“ řekl Mack, který se nyní při chůzi musí opírat o hůl.

Zatčen byl 22. května 1975. O rok později byl odsouzen, přestože se hájil, že je nevinen a má alibi. Celou dobu bojoval za očištění svého jména.

Pomohlo mu, že se jeho případu ujala organizace Innocence Project, věnující se boji za práva lidí, kteří se do věznic dostali neprávem. Loni případ znovu otevřelo státní zastupitelství v okrese Westchester a nechalo u usvědčujících stop na spodním prádle oběti udělat testy DNA, které v době Mackova odsouzení neexistovaly.

Soud zrušil doživotní tresty třem Afroameričanům. Ve vězení strávili 36 let za vraždu, kterou nespáchali

Číst článek

Od roku 1989 se díky testům DNA podařilo v USA prokázat nevinu více než 3300 lidí. Mackův případ je z nich nejstarší, poznamenala AFP.

Skutečný pachatel odhalen

Testy nejenže Macka očistily, ale ukázaly na jiného muže jako na pachatele zločinu, ke kterému se přiznal, ale kvůli promlčení už nemohl být obviněn.

„Když je neprávem odsouzený za mřížemi, tak skutečný pachatel je na svobodě a může páchat další zločiny, což se v daném případu stalo,“ uvedla okresní prokurátorka Miriam Rocahová. Skutečný pachatel zločinu, za který byl odsouzen Mack, se o dva týdny později dopustil dalšího znásilnění, po kterém byl dopaden a odsouzen. Nyní si odpykává ve vězení trest za to, že se nenahlásil úřadům jako registrovaný sexuální násilník.

„Nyní konečně mohu říci, že jsem svobodný,“ řekl po vynesení zprošťujícího rozhodnutí slzící Mack, který skoro půl století musel snášet stigma a hanbu odsouzeného násilníka.

Černoši tvoří 13 procent obyvatel Spojených států, ale představují 53 procent obětí prokázaných justičních omylů, poznamenala AFP s odvoláním na poznatky z loňské zprávy, vypracované několika americkými univerzitami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme