Kanada dále bojuje s lesními požáry. Hasiči nestíhají likvidovat všechna ohniska, čekají až se sama udusí

Kanadští hasiči dál bojují se stovkami lesních požárů. Plameny zachvátily hlavně porosty v horských oblastech provincie Britská Kolumbie a Severozápadní teritorium. Hoří ale i na východě v provincii Québeck. Podle kanadské vlády jde o vůbec nejhorší požáry v historii. Zasáhly plochu o rozloze 9,5 milionu hektarů, což je přibližně velikost Maďarska. Boj s ohněm komplikuje také neobvykle teplé a suché počasí.

Od stálého zpravodaje Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požáry v Quebecku

Požáry v Quebecku | Foto: Marc-Andre Leclerc | Zdroj: Reuters

V Kanadě hoří na více než 640 místech, polovinu požárů nemají hasiči vůbec pod kontrolou. Většinu ohnisek způsobily blesky, které zažehly ohně v lesích vyprahlých po neobvykle suchém jaru. Místa požárů jsou zároveň velmi špatně dostupná, takže hasičům nezbývá nic jiného, než hasit jen ze vzduchu vrtulníky.

Úřady provincie Britská Kolumbie, která je nejvíce zasaženou částí, již zakázaly rozdělávání ohňů i v kempech nebo v zahradách.

V této provincii totiž hoří i v oblastech mírného až arktického pásmu, kde nyní panují teploty až 37 stupňů Celsia. Západní pobřeží kolem velkých měst jako je Vancouver zatím zůstává nedotčeno.

Některé požáry hoří nepřetržitě od půlky května, což je podle místních úřadů nebývalé. Obvyklá požárová sezóna začíná až v tomto období, letos se tak požáry objevily o zhruba dva měsíce dříve.

Sever Spojených států znovu zahalil kouř. V Kanadě dál hoří lesy, 250 požárů není vůbec pod kontrolou

Číst článek

Podle mluvčího provinční služby pro boj s lesními požáry Cliffa Chapmana se záchranné složky snaží předejít požárům způsobeným lidmi. Na jejich hašení by už neměli kapacitu.

Už teď je jasné, že část ohnisek se bude muset sama udusit, i přes to, že Kanadě vypomáhají hasiči Spojených států, Francie a Jižní Ameriky, kde je nyní chladněji. 

Kvůli hořícím lesům se muselo jen na severozápadě Kanady evakuovat přes šest set lidí.

Podle meteorologů se neschyluje k výrazné změně počasí a neobvyklé vedro s teplotami kolem 37 stupňů bude v této části zem pokračovat nejméně do konce týdne.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme