Kardinálové římskokatolické církve se znovu pokoušejí zvolit nového papeže

V Sixtinské kapli ve Vatikánu se druhým dnem sešlo 115 kardinálů římskokatolické církve, aby volili nového papeže. Hlasovat mohou až čtyřikrát denně. Včerejší první volba byla neúspěšná a z komína nad kaplí stoupal černý dým.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinálové-volitelé přicházejí do Sixtinské kaple na konklave | Zdroj: Reuters

První pokus zvolit nového nejvyššího pontifika nevyšel. Konkláve 115 kardinálů mladších 80 let proto dnes bude ve volbě pokračovat, a to v Sixtinské kapli po ranní modlitbě.

Samotná volba, v pořadí druhá, začíná v 9 hodin 30 minut. Zhruba o hodinu později by už mohl nad Sixtinskou kaplí stoupat kouř. Pokud bude černý, zjistí věřící, že nejvyšší pontifik ještě zvolen nebyl. Další kolo volby by pak následovalo v 16 hodin 50 minut.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nastávajícím dalším dni konkláve mluvil přímo z Vatikánu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Během konkláve kardinálové nesmějí komunikovat se světem. Ubytováni jsou v izolovaném vatikánském penzionu Dům svaté Marty.

Konkláve bude pokračovat tak dlouho, dokud se mu nepodaří dvoutřetinovou většinou na nové hlavě římskokatolické církve shodnout. V úřadu by však měl být nový papež do Velikonoc.

Mezi favority patří milánský arcibiskup Scola, brazilský kardinál Scherer nebo kanadský kardinál Ouellet. Až budou kardinálové jméno nového papeže znát, vyvalí se z komína Sixtinské kaple bílý kouř.

Zákaz komunikace volitelů papeže se světem má svůj smysl, tvrdí Duka

Číst článek

Pražanům pak zvolení Svatého otce oznámí zvony Chrámu svatého Víta. Rozeznějí se postupně a na závěr zazní 266 úderů největšího českého zvonu Zikmund, který tak vzdá čest 266. papeži v historii.

Předchozí papež Benedikt XVI. odstoupil z čela římskokatolické církve před měsícem kvůli pokročilému věku a zdravotním obtížím.

Grafický PROFIL - fakta a data o římskokatolické církvi | Foto: ČTK

Milan Kopp, Martin Dorazín, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme