Kolem Země krouží čínský astronaut
Čína brzy ráno našeho času vyslala do vesmíru svou první pilotovanou raketu. Raketa, která odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi, by měla zhruba za 21 hodin 14krát obkroužit Zemi a pak se na ni vrátit. Vesmírný let 38letého vojenského stíhače Yanga Liweje probíhá podle pozemního řídícího střediska zatím bez problémů.
Necelých 43 let po startu Jurije Gagarina se dočkala i čínská kosmonautika. Čínští komunisté do poslední chvíle tajili podrobnosti, ale po úspěšném startu začali dílčí informace poskytvoat. Řídící středisko hlásí, že kosmonaut navázal spojení se Zemí a mluvil s lékařem. Podle něj je pilot v pořádku. S kosmonautem letí do vesmíru i semínka rostlin z Tchajwanu. Ty mají jasně symbolizovat, že Tchajwan je nedílnou součástí Číny.
Ráno ještě žádné informace nebyly. Ohlašované živé televizní vysílání ústřední výbor Komunistické strany Číny na poslední chvíli zrušil. Komunisté se obávali případného neúspěchu. Nepovedený start v živém vysílání by zkazil dojem z celého projektu a propagandistický tah by vyšel naprázdno. Kosmický let totiž korunuje letošnímu zasedání ústředního výboru. Prostí Číňané jsou přesto na let svého spoluobčana velmi hrdí a noviny už mu daly přezdívku čínský Jurij Gagarin.
První čínský kosmonaut se stal okamžitě národním hrdinou a ústřední televize hlásí, že se píše nová kapitola čínské historie.
Svůj názor na vyslání prvního čínského kosmonauta do vesmíru řekl Českému rozhlasu Vladimír Remek, první člověk mimo americké a sovětské kosmonauty, který obletěl Zemi a dnes pracuje jako ekonomický rada našeho velvyslanectví v Moskvě: "Bezesporu to kvalifikuje Čínu jako špičkovou zemi i v této oblasti, protože to není otázka samotné techniky, vědy, samotného mozku, ale také určitého potenciálu pro takovou věc se koncentrovat, soustředit prostředky, a to bezesporu demonstruje vysoký potenciál."
Nebeská loď je postavena na stejném základě jako ruský třímístný Sojuz, nicméně oproti Sojuzu doznala rozsáhlých změn. Na palubě lodi Šen-čou-5 je 38letý astronaut Jang Li-wej. Asijská velmoc se stala teprve třetí zemí na světě, která do vesmíru vyslala svou vlastní kosmickou loď s lidskou posádkou. Na oběžnou dráhu ve zhruba 200kilometrové výšce loď vynesla raketa Čchang-čeng.