Komplikace před olympijskými hrami. V Brazílii odstoupili ministr sportu a šéf pořádkových sil

Brazílie zažívá v posledních dnech hodně silné otřesy na politické scéně a prezidentku opustili další spolupracovníci. Rezignoval ministr sportu a odstoupil také velitel speciálních pořádkových sil, které mají v Riu v srpnu hlídat bezpečnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ministr sportu George Hilton (vpravo) slíbil Dilmě Rousseffové podporu, nyní ale i on opouští brazilskou vládu | Zdroj: Reuters

V tomto týdnu odstoupilo několik členů vlády. Jedna z koaličních stran vypověděla podporu prezidentce Dilmě Rousseffové, opustila vládu a stáhla tedy své ministry.

Nově odstoupil také ministr sportu George Hilton. Dříve sice slíbil prezidentce v současné neklidné situaci věrnost, ale opustil svou stranu, takže musel opustit také vládu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový vývoj brazilské politické krize přiblížil zpravodaj ČRo David Koubek

Odstoupil také šéf Federálních pořádkových sil Adilson Moreira. Důvod ale oficiálně nikdo nesdělil. Podle deníku Estado de Sao Paulo ale proto, že napsal podřízeným kritický e-mail, ve kterém označuje současné vedení země za „bezskrupulózní bandu“.

Federální pořádkové síly mají mimo jiné hlídat v průběhu olympijských her sportoviště a celkem budou tvořit asi desetinu všech bezpečnostních jednotek.

Podle hlasů z vlády a vládních institucí by odchod plukovníka Moreiry neměl zásadně zkomplikovat organizaci her, které začínají už za čtyři měsíce, bezpečnostní plány by měly být připraveny už dlouhou dobu.

Jde tedy spíše o další oslabení vlády a prezidentky, která čelí už tak parlamentnímu vyšetřování a potenciálnímu odvolání.

Ne všechny bezpečnostní jednotky na tom jsou dobře. Policie v Riu de Janeiru musela škrtat v rozpočtu, nejsou peníze na přesčasy, takže není v ulicích tolik policistů. Ti by mohli být potřeba třeba při demonstracích, které se teď dějí - například demonstrace na podporu prezidentky, ale i protivládní protesty. Zatím se ale nějak nevymykají kontrole.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme