Kosovo prodává státní majetek přátelům, kteří zemi pomohli k nezávislosti

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová nebo generál ve výslužbě Wesley Clark se živě zajímají o privatizaci státního majetku a těžbu surovin v Kosovu. Oba této malé balkánské zemi pomohli k nezávislosti na Srbsku, a proto jsou šance jejich firem na podpis lukrativních dohod vysoké.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Madeleine Albrightová | Foto: Tomáš Adamec

Společnost Madeleine Albrightové - Albright Capital Management - by chtěla privatizovat významnou kosovskou společnost.

Jde o kosovské pošty a také telekomunikace, včetně mobilních telefonů. Společnost Albrightové je jednou z osmi firem, které se tendru na privatizaci účastní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodeji kosovského majetku mluvil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Martin Dorazín

Podle tisku jde o obchod století za 300 až 400 milionů eur a také o obrovské zisky.

Původně měl zakázku na základě první soutěže získat chorvatský Telekom, nicméně do hry zřejmě vstoupily politické zájmy. Chorvaté si teď stěžují, že se nedostali do dalšího výběru.

Generál NATO Wesley Clark, který velel spojeneckým operacím při kosovské krizi v roce 1999, zase v Kosovu zastupuje jako soukromá osoba zájmy firmy, která chce provádět experimenty s těžbou hnědého uhlí a jeho zpracováním do tekuté podoby.

O kosovské bohatství nebo zakázky mají zájem i další vysoce postavení cizinci, kteří podporují kosovské zájmy. Většinou jde o bývalé zaměstnance administrativy OSN, kteří mají dobré kontakty a z možných obchodů chtějí později profitovat.

Jako například bývalý zástupce mise OSN v Kosovu Jack Covey. Ten je spojen se společností, která v Kosovu staví dálnice. Teď se například chystá stavět dálnici z Prištiny do makedonského Skopje.

Martin Dorazín, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme