Kouř a plameny. Řecko nařizuje další evakuace a žádá obyvatele a návštěvníky Atén, aby nevycházeli

Řecké úřady ve čtvrtek nařídily evakuace na druhém největším ostrově Euboia. Mimo to také vyzvaly obyvatele a návštěvníky Atén, aby pokud možno nevycházeli ven. Když už ven musejí, pak by si měli nasadit respirátor. Řeckou metropoli zahalil silný kouř způsobený lesními požáry, které v úterý odpoledne vypukly na severu hlavního města, uvedla agentura Reuters. S požáry bojuje přes 500 hasičů, letadla a vrtulníky.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na ostrově Euboia, který leží asi 100 kilometrů severně od Atén, bylo od úterý evakuováno bezmála dvanáct vesnic. Ve čtvrtek byly nařízeny další evakuace, není ale jasné, kolik lidí muselo prchnout. Z domovů je vyhnaly kostelní zvony bijící na poplach před blížícími se plameny.

Řecko zasáhla vlna veder, teploty mohou dosáhnout až 45 stupňů. V Aténách dočasně zavřeli Akropoli

Číst článek

Mniši odmítli odejít

Na Euboie hoří jeden z největších požárů v celém Řecku, podle svědků na vzdálených částech ostrova „pršel popel“. Kouřová clona zahalila celý ostrov a setmělo se i v Aténách. Na místě zasahuje přes 170 hasičů, 25 hasičských vozů a šest letadel. Úřady vyzvaly obyvatele města Rovies a okolních vesnic, aby sešli na pláž. Ve středu odpoledne pobřežní stráž na lodích odvezla do bezpečí asi 85 místních lidí, ovšem tři mniši z kláštera svatého Davida svůj svatostánek na vrcholku hory na severu ostrova odmítali opustit.

„Plameny v lese šlehají 30 až 40 metrů vysoko a obklíčily klášter. Dusíme se kouřem. Je to noční můra,“ sdělil jeden z mnichů agentuře ANA po telefonu. V případě ohrožení života je policie připravena mnichy odvést z kláštera silou.

V boji s plameny se lehce zranili tři hasiči. Místní starostové si poměrně svorně stěžují na nedostatek materiálu, techniky a sil na boj s ohněm. V rámci programu civilní obrany Evropské unie na místo dorazila dvě letadla z Kypru, ve čtvrtek by měla přistát další dvě ze Švédska a očekává se také příjezd francouzských hasičů, píše list Ekathimerini.

S požáry, které vypukly zhruba 20 kilometrů severně od Atén, bojovali hasiči celou noc. Podle hasičského sboru se situace zlepšila, hasiči proto doufají, že se jim v brzké době podaří dostat požár pod kontrolu.

S požárem na Rhodosu bojovalo přes 100 hasičů. Teploty během vlny veder vystoupají na 46 stupňů

Číst článek

Ze zasažených obcí uprchly stovky obyvatel, oběti na životech úřady zatím nezaznamenaly. Několik lidí ale bylo zraněno. Provozovatel elektrické sítě uvedl, že jeho technici pracují na obnově sítě poničené ohněm a na obnově dodávek elektrické energie v Aténách a okolí.

Požáry sužují i další oblasti v Řecku. V úterý večer civilní ochrana oznámila, že z 80 požárů se podařilo dostat pod kontrolu a uhasit zhruba polovinu. Ve středu ráno nebyly pod kontrolou vedle požáru na severu Atén alespoň další dva velké ohně.

Plameny ve středu ohrožovaly i archeologické naleziště Olympii. Úřady musely evakuovat sedm okolních vesnic. Řecká ministryně kultury Lina Mendoniová ve čtvrtek ráno uvedla, že památka, podle níž dostaly jméno olympijské hry, byla po celonočním boji s živlem zachráněna.

Zachraňte koně a osly

Kuriózní případ evakuace zažil sever Atén, kde před ohněm ze stájí ve čtvrti Varibobi odvezli 253 závodních koní, 23 poníků a dva osly. Zvířata podle listu Ekathimerini našla prozatímní domov v olympijském výcvikovém středisku.

V Řecku vrcholí vlna veder, která patří k nejhorším za posledních 30 let. V úterý řada řeckých měst zaznamenala maximální teploty kolem 46 až 47 stupňů Celsia. Vysoké teploty v zemi vydrží asi až do konce týdne, uvedli meteorologové. Uklidnil se ale silný vítr, který k rychlému šíření více než 150 požárů výrazně přispěl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme