Většina požárů v Turecku je pod kontrolou, v oblastech podél Egejského moře se ale oheň stále šíří

Tureckým hasičům se podařilo dostat pod kontrolu přes stovku požárů na jihu země, pět ohnisek se nicméně nadále volně šíří v turisticky oblíbených oblastech u pobřeží Egejského moře. Podle agentury AP to oznámily místní úřady. Požáry nadále sužují rovněž jihozápad řeckého Peloponéského poloostrova, kde shořelo asi dvacet domů a osm lidí utrpělo zranění. Jih Evropy se již několik dní potýká s vlnou velkých veder.

Mugla / Antalya (Aktualizováno: 13:50 1. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár u tureckého letoviska poblíž Marmarisu | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Hasiči uhasili například i požár ve městě Bodrum, kvůli němuž se muselo evakuovat několik tisíc turistů na lodích, protože jim živel odřízl únikovou cestu po souši.

Kvůli požárům již zemřelo šest lidí, posledními dvěma oběťmi byli podle agentury Anadolu dva dělníci, kteří zemřeli, když se snažili bojovat s plameny. Více než 300 osob utrpělo zranění, povětšinou se jedná o hasiče.

Turecku v boji s živlem přispěly i jednotky ze sousedních zemí, například z Ruska, Ukrajiny, Íránu či Azerbajdžánu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve veřejném projevu poděkoval svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za to, že do Turecka poslal letadla a helikoptéry, jež pomáhaly s hašením. Erdogan přitom čelil domácí kritice poté, co se ukázalo, že Turecko nedisponuje hasícími letadly, ačkoliv jsou tam lesní požáry v létě časté.

U řeckého města Patras nadále zuří požár, kvůli němuž úřady evakuovaly pět vesnic v okolí. Bojuje s ním asi 300 hasičů s pomocí desítek cisteren, dvou letadel a pěti helikoptér. Podle šéfa místních požárníků vzniklo v Řecku od sobotního rána 58 požárů, většinu z nich se však podařilo rychle uhasit.

Požár u města Patras také způsobil obrovské kolony na dálnici vedoucí do města Korint, kterou požárníci kvůli požáru dočasně uzavřeli. Provoz byl přerušen rovněž na mostě Rio-Antirio, který spojuje Peloponés s pevninským Řeckem.

Extrémní vedra

Oblast jižní Evropy sužuje vlna extrémních veder, která bude pokračovat i v příštích dnech. Řecké úřady například vybízí obyvatele, aby cestovali jen v nutných případech, teploty totiž na některých místech dosahují až 44 stupňů Celsia.

Vedra sužují i jih Itálie, v Bari ukazovaly teploměry 40 stupňů Celsia a na Sicílii jen o stupeň méně. Hasiči přitom stále bojují s požárem nedaleko sicilského města Catania, který si v sobotu vynutil dočasné uzavření místního mezinárodního letiště a evakuaci některých obyvatel.

Ve většině jižní Evropy budou panovat velmi vysoké teploty ještě v průběhu následujícího týdne a podle některých předpovědí by mohly padat i rekordy. V Ankaře a na dalších místech v Turecku bude zřejmě až o 12 stupňů více, než je dlouhodobý srpnový průměr. Na příští dny meteorologické služby hlásí teploty nad 40 stupňů Celsia.

Požáry sužují celý jih

Italští hasiči v sobotu bojovali s desítkami ohňů. Za posledních 24 hodin zaznamenali na 800 větších požárů, z nichž 250 připadalo na Sicílii. Nejvíce požárů bylo na jihu ostrova, právě kolem města Katánie. 

Sicilské úřady také evakuovaly loděmi asi 150 lidí, kterým se nepodařilo včas dostat do bezpečí a utekli na pláž, na níž je obklíčily plameny. Sicilský guvernér Nello Musumeci požádal vládu v Římě, aby vyhlásila kalamitní stav. Podle něj některá z ohnisek zřejmě úmyslně založili žhář. Deník La Repubblica píše o tom, že požáry lesů a polí mají usnadnit výstavbu solárních elektráren.

S požáry se přitom potýká také jih Řecka, poblíž přístavu Patras se museli evakuovat obyvatelé několika vesnic a turisté. Nejméně pět lidí bylo zraněno. Na místě bojovalo s ohněm přes 150 hasičů, vrtulníky a letadla.

Požáry hlásí rovněž Bulharsko a Albánie, kde také panují velmi vysoké teploty, stejně jako v Severní Makedonii a částech Rumunska. Evropská unie vyhlásila nejvyšší stupeň nebezpečí požárů v některých místech Itálie, Portugalska, Španělska a částech severní Afriky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme