Královská tragédie v Nepálu

V rodinnou tragédii se změnila přestřelka v nepálském královském paláci v Káthmándú. Korunní princ Dípéndra tam včera večer postřílel celou královskou rodinu, včetně nepálského krále Bíréndra a královny Aišvarji a dalších deseti členů vládnoucího klanu a poté sám spáchal sebevraždu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Informovaly o tom zdroje blízké armádě a premiérovi Giridžovi Prasádovi Koirálovi. Dípéndra údajně začal střílet kvůli sporu kolem jeho manželství; jeho matka měla námitky proti manželce, kterou si vybral. Korunní princ, který získal vzdělaní ve Velké Británii na Eton College, byl následníkem trůnu. Král Bíréndra byl konstitučním monarchou. V roce 1990 se pod tlakem lidového hnutí vzdal absolutní moci.

Novým králem byl oficiálně jmenován dosavadní princ Dípéndra - ten je ale v kritickém stavu. V nepálském hlavním městě je zatím klid. Podle agentury AP je masakr nepálské královské rodiny nejhorší událostí tohoto druhu od té doby, co bolševici vyvraždili ruskou carskou rodinu.

Statisíce Nepálců se přišly do ulic metropole Káthmandú rozloučit se zavražděnými členy královské rodiny. Pohřeb se koná velmi rychle, jednak podle hinduistické tradice a druhým podstatným důvodem je počasí. V Nepálu je v těchto dnech velmi teplo. Tělesné ostatky zavražděné královské rodiny byly převezeny z vojenské nemocnice k místu kremace, na břeh posvátné řeky Bagmati.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme