Marine Le Penová nemá peníze na prezidentskou kampaň, banky jí nechtějí půjčit

Francouzská pravicová politička Marine Le Penová, o které se mluví jako o jedné z favoritek v prezidentské volbě na příští rok, nemá na kampaň dostatek financí. Banky totiž z politických důvodů odmítají dát půjčku její straně Národní fronta, informovala o tom agentura Reuters s odkazem na tajemníka strany Nicolase Baye.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marine Le Penová v Praze | Foto: Filip Jandourek

„Je to problém diskriminace na základě politických názorů,“ prohlásil Bay pro rádio Europe 1. Podle něj se strana pokouší získat půjčku zhruba 27 milionů eur na prezidentskou kampaň od bank ve Francii, v Evropě i jinde na světě. Ty francouzské ji ale odmítly.

Největší francouzské banky jeho výroky nekomentovaly, tamní média už ale v minulosti zveřejnila materiály, ve kterých banky zamítly Národní frontě jiné půjčky. Strana už v roce 2014 získala půjčku ve výši 9 milionů eur z Ruska. Pokladník strany Wallerand de Saint-Just počátkem letošního roku nevyloučil, že Národní fronta může hledat pomoc v Rusku i teď. „Strana žádá zahraniční banky… A proč ne ty ruské?“ prohlásil tehdy.

Podle informací serveru Politico oslovila strana Le Penové nejméně 45 bank ve Francii a v zahraničí. Finanční manažer její prezidentské kampaně Jean-Michel Dubois ještě v září sdělil, že strana má k dispozici 4 z 12 milionů eur, který by potřebovala alespoň na minimální kampaň.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme