Loď Ocean Viking zachránila u břehů Libye 200 migrantů. Byli vyčerpaní, někteří s popáleninami

Loď Ocean Viking, kterou provozuje francouzská nevládní organizace SOS Méditerranée, v sobotu u libyjských břehů zachránila zhruba 200 migrantů. Jejich plavidla se nacházela v nesnázích, uvádí organizace. Na palubě jsou také ženy a desítky nezletilých.

Paříž/Libye Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část migrantů byla vyčerpána a někteří z nich byli poraněni, například mají popáleniny. Loď v sobotu uskutečnila čtyři záchranné akce. Nejméně jednu provedla v koordinaci s letadlem nevládní organizace Sea Watch, které vyhledává plavidla v obtížích mezi Libyí, Tuniskem, Maltou a Itálií.

Nevládní organizace neuvedla, zda si její loď zažádala o určení bezpečného přístavu v Itálii či na Maltě.

Pandemie ji omezila, teď migrace do Evropy ožívá. Ve Středomoří přibývá tragických úmrtí

Číst článek

Nárůst oproti loňsku

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z Afriky do Evropy připlulo dosud po Středozemním moři zhruba 45 tisíc lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu.

S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Vzestup umožnilo lepší počasí i příznivější vývoj epidemie covidu-19. Italské úřady se obávají, že počet migrantů se ještě zvýší kvůli politické nejistotě v Tunisku. Řím se s Tunisem nedávno dohodl na lepší kontrole hranic.

Organizace SOS Méditerranée tvrdí, že od roku 2016 její lodě zachránily na 32 tisíc migrantů. Aktivitu nevládních organizací se ale snaží omezovat Itálie. Její úřady často po vylodění zabaví loď a podrobí ji dlouhé kontrole. Úřady tvrdí, že lodě často nejsou přizpůsobené na přepravu velkého počtu lidí, organizace to však považují za způsob, kterým Řím chce usměrnit jejich aktivity na moři. Organizace navíc kritizují evropské země za podporu libyjské pobřežní stráži, která se snaží uprchlíkům znemožnit cestu do Evropy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme