Na pochod centrem Budapešti vyšli představitelé sexuálních menšin

V centru Budapešti je už po šestnácté k vidění pochod organizací leseb, homosexuálů, bisexuálů a transsexuálů. I pro letošní Budapest Pride platí, že tímto způsobem prezentace své odlišnosti chtějí účastníci upoutat pozornost na své nerovnoprávné postavení ve společnosti. A v terénu jsou také extrémisti, kteří organizují antidemonstrace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod Gay Pride v Budapešti | Zdroj: ČTK

Asi tisíc lidí prošlo přes centrum Budapešti až k maďarskému parlamentu. Na jednom náměstí čekali extrémisté – protidemonstranti – které však policie vytlačila do bezpečné vzdálenosti. Pohotovostní jednotky je izolovaly. Použily přitom i slzné spreje a donucovací prostředky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Budapešti Gregor Martin Papucsek mluví o Gay Pride ve Víkendovém Radiožurnálu.mp3

Desítka radikálů byla mimořádně agresivní, skandovala poměrně brutální hesla, ale organizátoři to nakonec vyřešili tak, že pochod obešel toto kritické náměstí, a šli po jiné trase.

Do Budapešti se sjelo mnoho cizinců. Velvyslanci 19 zemí, mezi nimi i České republiky, vydali předevčírem společné prohlášení, v němž vyjádřili solidaritu s pochodem.

Gregor Martin Papucsek, Michaela van Erne, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme