Muž, který vniknul do domu Pelosiové a napadl jejího manžela, je podle soudu vinen. Hrozí mu 50 let vězení

Americká soudní porota ve čtvrtek uznala vinným muže, který před rokem vtrhl do domu tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a udeřil kladivem jejího manžela Paula. David DePape se podle porotců dopustil napadení a pokusu o únos federálního činitele a hrozí mu až 50 let za mřížemi, informuje agentura AP. O výši trestu soud zatím nerozhodl.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá demokratická předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová

Bývalá demokratická předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Odsouzený 43letý muž, který je původem z Kanady, se přiznal, že do bydliště Pelosiové na konci loňského října přišel s cílem vzít političku jako rukojmí.

Podle všeho uvěřil konspiračním teoriím o tom, že šéfka sněmovny je součástí spiknutí proti lidu, a chtěl si od ní vynutit přiznání. Vypověděl, že hodlal tehdy 82leté ženě „rozbít kolena“, pokud by mu neřekla, co chtěl slyšet.

Chtěl unést šéfku americké sněmovny, místo toho napadl jejího muže. Útočníkovi hrozí až 50 let vězení

Číst článek

Místo lídryně Demokratické strany však v jejím domě v San Francisku našel pouze jejího stejně starého manžela, na kterého zaútočil kladivem.

Pelosi musel být hospitalizován, po několika dnech byl z nemocnice propuštěn. Útok na něj zachytila kamera na uniformě strážníka, který už v tu chvíli byl na místě.

Porota projednáváním verdiktu strávila asi osm hodin, píše AP. DePapea uznala vinným poté, co obžalovaný během procesu uvedl, že plánoval natáčet svůj výslech Pelosiové a video sdílet na internetu.

Podle prokurátorů si na místo činu přinesl lano a stahovací pásky, detektivové u něj také našli kamery, počítač a tablet. DePape vypověděl, že po výslechu Pelosiové měl podobné plány také s kalifornským guvernérem Gavinem Newsomem, hercem Tomem Hanksem nebo prezidentovým synem Hunterem Bidenem, což jsou další postavy v konspiračních teoriích rozšířených mezi americkou pravicí.

DePape byl ve čtvrtek souzen ve federálním procesu, také však čelí obžalobě na státní úrovni, mimo jiné z napadení smrtící zbraní a vloupání. V této kauze má být termín hlavního líčení stanoven 29. listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme