‚Nebudete kopat, opusťte Srbsko!‘ Desetitisíce lidí v Bělehradu protestovaly kvůli těžbě lithia
Desítky tisíc lidí se v sobotu sešly v centru srbského hlavního města a požadovaly zastavení projektu na těžbu lithia společnosti Rio Tinto na západě země kvůli obavám, že by těžba mohla způsobit znečištění půdy a vody v okolí. Informovala o tom agentura Reuters. Podle vládních představitelů byly protesty politicky motivované a měly za cíl svrhnout prezidenta Aleksandara Vučiće a jeho vládu.
Protestující zaplnili ulice vedoucí na centrální náměstí Bělehradu. Mávali srbskými vlajkami a skandovali „Nebudete kopat“ a „Rio Tinto opusť Srbsko!“.
Tisíce Srbů demonstrovaly proti těžbě lithia, obávají se dopadů. Vláda už podepsala dohodu s EU
Číst článek
Srbsko minulý měsíc obnovilo firmě Rio Tinto licenci na rozvoj dolu, který má být největším lithiovým dolem v Evropě. Stalo se tak dva roky poté, co předchozí vláda proces zastavila kvůli obavám ekologů. Rozhodnutí vyvolalo celonárodní protesty ve městech po celém Srbsku. Protestující dali vládě lhůtu na zákaz průzkumu a těžby lithia, která skončila v sobotu.
„Nehodláme se vzdát. Důl nemůže být na zemědělské půdě,“ řekl 63letý demonstrant Mica Miliovanović. „S politikou nemáme nic společného.“
V pátek Vučić uvedl, že úřady obdržely z Ruska informace o tom, že se v Srbsku chystá státní převrat. „Máme důvod být opatrní,“ řekl tiskové agentuře Tanjug vicepremiér Aleksandar Vulin.
Srbsko podle prezidenta může znovu povolit těžbu lithia. Původně projekt zamítlo z ekologických důvodů
Číst článek
Pokud by byl projekt za 2,4 miliardy USD (55,5 miliardy korun) realizován, mohl by pokrýt až 90 procent současné potřeby lithia v Evropě. Z firmy Rio Tinto by pak udělal jednoho z předních světových producentů lithia, které je důležité při výrobě baterií pro elektromobily a mobilních zařízení.
Vládní představitelé tvrdí, že lithiový důl by podpořil srbskou ekonomiku. Ekologové však varují, že cena za důl by byla příliš vysoká.
Vučić, německý kancléř Olaf Scholz a evropský komisař pro energetiku Maroš Šefčovič 19. července podepsali dohodu, která má výrobcům z členských států EU umožnit přístup k surovinám vytěženým v Srbsku, včetně lithia. Dohoda má snížit závislost EU na dovozu z Ameriky a Asie.