Nový Zéland, Fidži a Vanuatu by mohly zasáhnout tsunami. Způsobit by je mělo silné zemětřesení

Novozélandské úřady ve středu varovaly před hrozbou tsunami podél severního pobřeží poté, co oblastí jihovýchodně od Nové Kaledonie otřáslo silné zemětřesení. Obyvatelé severní části Nového Zélandu by se měli vyhýbat plážím a pobřeží, stejně jako řekám, jejich deltám a oblastem, kde ústí do moře, informovala agentura Reuters.

Auckland/Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlna, moře (ilustrační foto)

Novozélandské úřady ve středu varovaly před hrozbou tsunami podél severního pobřeží poté, co oblastí jihovýchodně od Nové Kaledonie otřáslo silné zemětřesení (ilustrační foto) | Foto: NeuPaddy/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Také australský meteorologický úřad varoval před hrozbou vlny tsunami, která by mohla zasáhnout ostrovy ležící u australského pobřeží.

Někteří se zachránili na palmách. Na Srí Lance zemřelo při tsunami před patnácti lety 35 tisíc lidí

Číst článek

Podle evropského seismologického střediska EMSC dosáhlo zemětřesení síly 7,7 stupně Richterovy škály a jeho ohnisko bylo 417 kilometrů východně od města Tadine v Nové Kaledonii v hloubce deseti kilometrů. Těmto otřesům předcházely tři slabší o síle od 5,7 do 6,1 stupně.

Americký systém varování před tsunami uvedl, že zvýšená opatrnost byla vyhlášena také pro oblasti Vanuatu a Fidži. Na pobřeží Nového Zélandu, Vanuatu a Fidži by se podle něj mohly zvednout vlny o metr nad běžnou hladinu přílivu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme