Obama v Kongresu přednese zprávu o stavu unie

Americký prezident Barack Obama přednese projev o stavu unie. Očekává se, že před společným zasedáním obou komor Kongresu představí další plány zaměřené na zlepšení americké ekonomiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Obama | Foto: Bílý dům

Dnešní zpráva o stavu unie definitivně odstartuje pomyslný druhý poločas působení Baracka Obamy v Bílém domě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tradici přednesu zprávy o stavu unie a vládě prezidenta Obamy mluvil na Rádiu Česko zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka

Prezident už o víkendu naznačil, že se bude věnovat hlavně ekonomice: jak vytvořit nová pracovní místa, udržet konkurenceschopnost Spojených států a současně dostat pod kontrolu rostoucí deficit.

Dluh federální vlády loni přesáhl 14 bilionů dolarů, což je v historii Ameriky naprostý rekord. Splácení úroků neúměrně zatěžuje státní pokladnu. Podle nestranického kongresového Úřadu pro rozpočet se poměrná výše dluhu v poměru k HDP za posledních deset let zdvojnásobila. V roce 2009 se deficit pohyboval okolo 12 procent HDP, loni trochu klesl, ale podle očekávání bude stále okolo osmi procent HDP.

„Podle všeho se Obama také zmíní o někdy nevraživém politickém klimatu, připomene útok na kongresmanku Gabrielle Giffordsovou, při kterém zemřelo šest lidí a který je přičítán mimo jiné právě často skutečně jedovaté rétorice,“ doplnil zpravodaj České rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka.

Chytit druhý dech

Baracku Obamovi dává podle komentátorů projev také příležitost chytit obrazně řečeno druhý dech. Po listopadových volbách, které jeho demokraté výrazně prohráli, musí vycházet se Sněmovnou reprezentantů, kde mají většinu republikáni.

Proto se podle očekávání jeho řeč ponese ve smířlivém a konstruktivním duchu.

To, jak si Obama vede ve svém úřadě, nyní schvaluje něco přes 50 procent Američanů. Oproti tomu, jak to vypadalo na podzim se jedná o mírné zlepšení.

Prezidenti Spojených států přednášejí zprávu o stavu unie od roku 1790. Jedná se o symbolický obřad, který zahrnuje mnoho komplikovaných protokolárních zvyklostí. Prezident musí být oficiálně a formálně do Kongresu pozvaný. Zákonodárci se scházejí asi půl hodiny před projevem. Je předem dáno, kdo kdy přichází i kam si sedne.

Vít Pohanka, Lucie Maňourová, Jan Piroch, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme