Rusové získali ‚klíč k Bachmutu‘. Vojáci postoupili u města na Donbase, píše ukrajinský web

Ruské jednotky postoupily u města Časiv Jar v Donbasu na východě Ukrajiny, konkrétně v obci Kliščijivka, napsal ve čtvrtek na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na analytiky zpravodajského projektu DeepState, který je pokládán za blízký ukrajinské armádě.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci střílejí z houfnice na ruské jednotky v Doněcké oblasti

Ukrajinští vojáci střílejí z houfnice na ruské jednotky v Doněcké oblasti | Foto: RFE/RL/Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

Dobytí Kliščijivky uskupením ruských vojsk Jih ohlásilo ruské ministerstvo obrany už ve středu. O den dříve o ovládnutí obce psali ruští prováleční blogeři. Nicméně ukrajinské velení ještě ve středu ráno v přehledu situace na bojišti tvrdilo, že i přes pokračující ruské útoky u vsi mají ukrajinští vojáci situaci pod kontrolou.

Kliščijivka bývá označovaná za „klíče od Bachmutu“ vzhledem ke kopcům, z nichž lze ovládat přístupy k městu. V ohnisku bojů se ocitla na podzim 2022. V lednu 2023 ji ovládli ruští žoldnéři, loni na podzim ji osvobodila ukrajinská armáda při své protiofenzívě. Kliščijivka leží jižně od Bachmutu, který ruské síly dobyly před rokem po krvavé bitvě trvající deset měsíců.

Dřívější ofenziva?

Rusové se podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) při nynější omezené ofenzívě snaží dobýt města Časiv Jar a Vovčansk, který leží v Charkovské oblasti na severovýchodu Ukrajiny, připomněla Ukrajinska pravda. O Vovčansk se nyní rovněž bojuje.

Vzhledem k obnovení americké vojenské pomoci Ukrajině byli Rusové podle ISW nuceni začít svou nynější omezenou ofenzivu na severovýchodě Ukrajiny dříve, než předpokládali, 10. května, a její tempo se již 14. května snížilo, dokázali však dobýt řadu obcí, než ukrajinští vojáci jejich postup zastavili.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ruskou prioritou se tak podle amerického institutu zdá být spíše vytvoření nárazníkové zóny u hranic než hluboký vpád do Charkovské oblasti, napsala agentura Unian. Charkovskou oblast téměř celou osvobodily ukrajinské jednotky při předloňské protiofenzivě.

Situace v Doněcké oblasti je podle Zelenského krajně obtížná. Nejtvrdší boje jsou u Pokrovska

Číst článek

Oběti ostřelování

Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax tvrdí, že protivzdušná obrana během noci sestřelila nad Bělgorodskou oblastí, hraničící s Ukrajinou, 32 střel vypálených z raketometu RM-70 Vampire české výroby a tři střely z raketometu Vilcha ukrajinské konstrukce. Ostřelování si podle dřívějšího vyjádření gubernátora nevyžádalo oběti ani raněné.

O intenzitě bojů svědčí, že ukrajinský generální štáb odhadl ruské ztráty za uplynulých 24 hodin na 1330 vojáků, 11 tanků, 27 obrněných vozidel, 40 děl a 45 dronů. Od začátku invaze v únoru 2022 tak Rusko přišlo podle Ukrajiny o téměř půl milionu mužů (497 700), tisíce tanků, obrněnců, děl, stovky letadel a vrtulníků i desítky lodí.

Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách operativně prověřit z nezávislých zdrojů. Ani Moskva, ani Kyjev o svých vlastních ztrátách neinformují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme