OSN tvrdí, že v Brazílii se stále diskriminují obyvatelé afrobrazilského původu

Brazílie je podle OSN rasistická země. Zpráva světové organizace uvádí, že předsudky založené na etnickém původu prostupují celou brazilskou společností. Snahy vlády předchozího prezidenta Luize Luly da Silva zajistit afrobrazilskému obyvatelstvu rovné příležitosti, se údajně projevily, ale jen částečně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Brazílii není tabu mluvit o původu či barvě pleti. To se za rasismus nepovažuje. Veřejné projevy diskriminace se netolerují. Ale ve společnosti stále přetrvává | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Takzvaná rasová demokracie, kterou se někteří Brazilci chlubí, je podle OSN jen mýtus.

Obyvatelstvo s černošskými kořeny má menší platy, dožívá se nižšího věku a žije v horších podmínkách. Jedním z hlavních zdrojů diskriminace má být nerovný přístup ke vzdělání.

Přes kritiku se některé projevy rasismu řeší. Jde ale spíše o ty viditelnější: kvůli rasistickým urážkám od fanoušků například vyřadila Brazilská fotbalová konfederace z Brazilského poháru klub Gremio a jedna z příznivkyň se musela zodpovídat na policii.

Polemiku o předsudcích vzbudila i nová telenovela největší televizní stanice Globo, nazvaná Sex a černošky.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme