Pákistán dostal pozvánku na summit NATO

Severoatlantická aliance pozvala Pákistán na nadcházející summit v Chicagu. Účast pákistánského prezidenta na vrcholné schůzce aliance je signálem, že země bude s NATO více spolupracovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo Severoatlantické aliance (NATO)

Logo Severoatlantické aliance (NATO) | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Spor mezi Pákistánem a Spojenými státy vypukl poté, co při leteckém úderu NATO vloni v listopadu zahynulo 24 pákistánských vojáků.

Pákistán krátce po americkém náletu uzavřel hraniční přechody a na jeho území tak uvízly konvoje zásobující 130 tisíc vojáků NATO bojujících proti Tálibánu. Aliance pak musela používat komplikovanější a dražší trasy přes Rusko.

Islámábád zároveň nařídil jednotkám USA, aby vyklidily leteckou základnu v Šamsí, odkud CIA měla řídit operace bezpilotních letounů. Od té doby vedou zástupci obou zemí intenzívní jednání o zrušení blokády.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pákistánské účasti na summitu NATO v Chicagu mluvil redaktor ČRo Robert Mikoláš

Američané přiznávají, že je zásobování v budoucnu vyjde mnohem dráž. Cena může být dvojnásobná i vyšší oproti dřívějším cenám, přesto je pozemní trasa vedoucí z pákistánského přístavu v Karáčí na dva hraniční přechody s Afghánistánem velmi důležitá.

Kamiony po ní přepravují jak pohonné hmoty, tak i zásoby pro alianční vojáky operující v Afghánistánu.

Pákistán sám pak tyto peníze nutně potřebuje, současné vládnoucí garnituře jde také o znovuzvolení v příštích volbách. A podle nejmenovaných zdrojů navíc chtějí Spojené státy zaplatit Islámábádu jako kompenzaci za boj proti islamistům na jeho území 1,1 miliardy dolarů. Ovšem až poté, co budou hraniční přechody opět uvolněny.

Podle optimistického scénáře by měly být otevřeny začátkem příštího týdne, tedy v době konání dvoudenního summitu NATO v Chicagu, který začne už tuto neděli. Jako ideální tuto možnost označují i sami představitelé Severoatlantické aliance.

Islámábád zároveň potvrdil, že prezident Zardárí na summit NATO pojede. Podle expertů je právě role Islámábádu klíčová pro další vývoj v Afghánistánu, zejména po stažení jednotek Severoatlantické aliance. Vrcholné schůzce bude dominovat další vývoj v Afghánistánu po stažení aliančních jednotek v roce 2014, i proto nebude chybět ani afghánský prezident Hamid Karzáí.

Robert Mikoláš, Vít Pohanka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme