Pákistánská vláda si hledá spojence v Íránu. K nelibosti USA

Spojené státy zaujímají stále odtažitější postoj ke svému dlouhodobému spojenci Pákistánu. Vládu v Islámábádu kritizují, že dělá málo v tažení proti terorismu, a výrazně také omezily americkou finanční pomoc Pákistánu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament reaguje i na protiamerické nálady v pákistánských ulicích

Parlament reaguje i na protiamerické nálady v pákistánských ulicích | Zdroj: Reuters

Ochlazení v americko-pákistánských vztazích už ale přináší dopady, se kterými Spojené státy možná nepočítaly. Pákistán se v posledních týdnech začal výrazně sbližovat se sousedním Íránem, tedy úhlavním rivalem Američanů v oblasti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček v odpoledním Radiožurnálu.

Američané, kromě mrazivé rétoriky na adresu Pákistánu, pozastavili vyplacení 800 milionů dolarů ve vojenské pomoci. Hned poté vyrazil pákistánský prezident Asíf Alí Zardárí do sousedního Íránu. Přitom naposledy tam byl zhruba před třemi měsíci.

Pákistán je mimořádně závislý na dodávkách íránského zemního plynu. Dlouho se váhalo s výstavbou plynovodu, který by surovinu do Pákistánu dopravoval, teď najednou začal Pákistán potrubí vyměřovat a oba státy mluví o tom, že v roce 2013 by mohl plyn z Íránu do Pákistánu proudit.

Vztahy obou zemí jsou přitom již dlouhá léta velmi problematické. Například Teherán dlouho obviňuje Pákistán, že podporuje teroristy na východě Íránu, kteří bojují proti íránskému režimu. Pákistán pak tvrdí, že Írán podporoval šíitské teroristy, zejména v 90. letech v Pákistánu. Oba státy navíc svádějí souboje o vliv v Afghánistánu.

Břetislav Tureček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme