Palestinci obdivně vzhlížejí k Turkům. Hlavně k jejich premiérovi

O co horší vztahy má s Tureckem Izrael, o to více zbožňují Turky Arabové. Hlavně tureckého premiéra Recepa Tajjipa Erdogana. Turecký státník je v očích Arabů mužem, který se jako jeden z mála nebojí postavit Izraeli. Hodně je o tom slyšet i přímo pod pověstným svícnem - ve východní části Jeruzaléma, okupované Izraelem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitel palestinské večerky pojmenované Erdogan

Majitel palestinské večerky pojmenované Erdogan | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

„Dřív se můj obchod jmenoval Abú al-Iz Sandwiches, teď mám na vývěsním štítu Erdogana. Turecký premiér se jako jediný nebojí vzepřít Izraeli, a teď třeba bojuje proti izraelské blokádě Gazy. Proto Palestinci milují tureckého premiéra, prezidenta Güla i celé Turecko!“ říká Azzám Maraka, majitel večerky s občerstvením v palestinské části Jeruzaléma.

I ve své kanceláři má obrovskou vlajku Turecka a s arabskými politiky přitom nemá slitování.

„Egyptský prezident Mubárak byl americká loutka, jordánský král Abdalláh je jí dodneška. A palestinský prezident Abbás se plazí před Izraelem a rozkrádá naše bohatství!“

Pan Maraka přejmenoval svůj obchod už loni, když z Turecka vyplula humanitární a protestní flotila do Gazy a Izraelci pak při razii postříleli devět tureckých aktivistů. Od té doby popularita Turecka ještě vzrostla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž blízkovýchodního zpravodaje ČRo Břetislava Turečka o popularitě tureckého premiéra mezi Palestinci

Tady ve východním Jeruzalémě se to projevuje třeba počtem tureckých bufetů, nebo i tureckými vlajkami v arabských autobusech. Vlastně, naposledy tu bylo tolik tureckých vlajek na počátku minulého století, ještě za Osmanské říše.

„Vůbec by nevadilo, kdyby se Turci zase vrátili a vládli nám! Pořád lepší než izraelská okupace nebo palestinský prezident Mahmúd Abbás!“ volá palestinský obchodník Maraka po návratu ‚starých dobrých časů‘.

Západní a izraelští politici si mezitím lámou hlavu, jak si s emancipovaným Tureckem poradit. Kritizuje arabské diktátory, na svém území nechá postavit radar Severoatlantické aliance proti Íránu, ale ve stejné chvíli jde do ostrého konfliktu s Izraelem.

Břetislav Tureček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme