Palestinské hnutí Fatah zahajuje svůj kongres, vyjasnit má i postoj k Izraeli

Okolo dvou tisíc delegátů palestinského hnutí Fatah zahajuje v Betlémě svůj třídenní kongres. Nejstarší palestinská organizace se na takovém fóru schází poprvé po dvaceti letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás | Foto: Marián Vojtek

Hnutí vedené palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem má zformulovat svůj postoj k mírovému procesu i k roztržce s islamisty z Hamasu. Řešit ale musí i rozpory ve svých řadách.

Právě vnitřní třenice a strach takzvané staré gardy o svůj vliv způsobily, že naposledy se kongres konal, ještě když měly palestinské špičky útočiště v Tunisu.

Řada delegátů doufá, že se do vedení Fatahu dostane mladší generace, která není spojována s korupcí a na rozdíl od letitých exulantů má blízko k palestinské realitě.

Zejména Izrael pozorně sleduje, co z kongresu vzejde. Návrh nových linií Fatahu například podmiňuje další mírové rozhovory tím, že Izrael přestane rozšiřovat židovské osady. Zároveň má Fatah odmítnout uznat Izrael jako židovský stát, a to je zase předběžná podmínka izraelské vlády.

Sjezd Fatahu - zdánlivě okrajová věc palestinské politiky - může mít zásadní vliv i na mezinárodní scéně. Fatah je totiž organizací, kterou Západ i Izrael považují za umírněného partnera pro mírový proces. Na Rádiu Česko o tom hovořil blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Břetislavem Turečkem na Rádiu Česko

Přečtěte si také:
Palestinci mají novou vládu, národní jednotu ale opět nepřinesla
Palestinskému prezidentovi Abbásovi hrozí vzpoura vlastních lidí
V Bruselu se jednalo o možném vytvoření jednotné palestinské vlády
Palestinský prezident Mahmúd Abbás jednal v Praze
Spojené státy naznačily podporu začlenění Hamásu do palestinské vlády
Znesvářené palestinské frakce se usmiřují v Senegalu

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme