Palestinské hnutí Fatah zahajuje svůj kongres, vyjasnit má i postoj k Izraeli

Okolo dvou tisíc delegátů palestinského hnutí Fatah zahajuje v Betlémě svůj třídenní kongres. Nejstarší palestinská organizace se na takovém fóru schází poprvé po dvaceti letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás | Foto: Marián Vojtek

Hnutí vedené palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem má zformulovat svůj postoj k mírovému procesu i k roztržce s islamisty z Hamasu. Řešit ale musí i rozpory ve svých řadách.

Právě vnitřní třenice a strach takzvané staré gardy o svůj vliv způsobily, že naposledy se kongres konal, ještě když měly palestinské špičky útočiště v Tunisu.

Řada delegátů doufá, že se do vedení Fatahu dostane mladší generace, která není spojována s korupcí a na rozdíl od letitých exulantů má blízko k palestinské realitě.

Zejména Izrael pozorně sleduje, co z kongresu vzejde. Návrh nových linií Fatahu například podmiňuje další mírové rozhovory tím, že Izrael přestane rozšiřovat židovské osady. Zároveň má Fatah odmítnout uznat Izrael jako židovský stát, a to je zase předběžná podmínka izraelské vlády.

Sjezd Fatahu - zdánlivě okrajová věc palestinské politiky - může mít zásadní vliv i na mezinárodní scéně. Fatah je totiž organizací, kterou Západ i Izrael považují za umírněného partnera pro mírový proces. Na Rádiu Česko o tom hovořil blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Břetislavem Turečkem na Rádiu Česko

Přečtěte si také:
Palestinci mají novou vládu, národní jednotu ale opět nepřinesla
Palestinskému prezidentovi Abbásovi hrozí vzpoura vlastních lidí
V Bruselu se jednalo o možném vytvoření jednotné palestinské vlády
Palestinský prezident Mahmúd Abbás jednal v Praze
Spojené státy naznačily podporu začlenění Hamásu do palestinské vlády
Znesvářené palestinské frakce se usmiřují v Senegalu

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme