‚Bretonci jsou všude. Bretonci jsou francouzská mafie,‘ žertoval Macron. Papež jeho vtip přešel mlčením

Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jeho choť v úterý přijal papež František. Státníkův žert přirovnávající Bretonce k mafii přešel František mlčením. Agentury přesto zdůrazňují, že spolu hovořili nezvykle dlouho - téměř hodinu.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron a papež František. | Zdroj: Reuters

Podle Vatikánu probrali ekologii, migraci, prevenci a řešení konfliktů, situaci na Blízkém východě i v Africe a budoucnost evropského projektu. Francouzský prezident uvedl, že se s papežem dotkli i tématu práva na potrat a sňatku osob stejného období.

Macron: Sobecké země, které těží z EU a zároveň odmítají azylanty, zaslouží trest

Číst článek

O žert se Macron pokusil, když papeži představoval francouzského ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana. Šéf francouzské diplomacie pochází z Bretaně, regionu na západě Francie, a jen chvíli předtím se objal s vatikánským tlumočníkem, také Bretoncem a svým někdejším spolužákem. „Je to Bretonec. Bretonci jsou všude. Bretonci jsou francouzská mafie,“ zavtipkoval Macron. František, který mafii bez ustání kritizuje, to přešel mlčením.

‚Špatný vtip‘

Bretaňský deník Ouest-France, nejčtenější francouzský list, Macronovu poznámku označil za „špatný vtip“. Bretaňské dějiny organizovaný zločin neznají. Bretonci spíše prosluli udržováním sítí, které prostupují svět politiky, obchodu i katolické církve, a tak má region silný vliv i v Paříži, napsala agentura Reuters.

Francie kritizuje Visegrád kvůli bojkotu summitu o migraci. ‚Prostě se neúčastníme,‘ reaguje Babiš

Číst článek

Francouzský prezident věnoval Františkovi první výtisk knihy Deník venkovského kněze od francouzského katolického spisovatele Georgese Bernanose z roku 1936. „Tu knihu jsem už četl několikrát, vždy jsem ji měl rád,“ reagoval František.

Na oplátku francouzskému prezidentovi dal vyobrazení svatého Martina, který se dělí s chudým o plášť. „To znamená, že povinnost těch, kteří vládnou, je pomáhat chudým. Všichni jsme chudí,“ vysvětlil papež.

Macron také převzal titul čestného kanovníka římské baziliky svatého Jana Lateránského, který francouzští panovníci a posléze i prezidenti automaticky dostávají už od 15. století.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme