Po železničářích protestují ve Francii zdravotníci

Ve Francii stávkují zdravotníci. Protest, který následuje pouhý den po stávce železničářů, svolalo sedm odborů zaměstnanců nemocnic. Hlavním důvodem stávky je ohlašovaná reforma ve správě a organizaci státních nemocnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž | Foto: Jan Rosenauer

Reforma podle odborářů neodpovídá potřebám a požadavkům zdravotníků a vláda nepřináší řešení nejpalčivějších problémů zdravotnictví. Jedná se zejména o chronický nedostatek zaměstnanců, nedostatečné finanční prostředky a stále se zhoršující pracovní podmínky v nemocnicích.

Dnešní mobilizace má na sebe vzít různé formy. Od vyjednávání se zdravotnickými úřady a částečného přerušení práce až po úplnou stávku v některých nemocnicích. Například v Toulousse, Marseille, Štrasburku nebo v Bordeaux.

Ve Francii však protestují i některé skupiny pracovníků pařížských letišť. Letiště v Roissy, kam přilétají i linky z Prahy, ale hlásilo před polednem téměř normální provoz. V Roissy bylo dopoledne zrušeno asi deset letů a některé další měly mírné zpoždění, zdůvodňované jak stávkou, tak mlhou. Na letišti v Orly byl provoz bez potíží. Důvodem stávky více než 8000 zaměstnanců technických služeb letišť je chystaná transformace dosud státního podniku Aéroports de Paris na akciovou společnost.

Milan Kopp, Veronika Uhlířová-Lefrancois Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme