Pod vodou další německá města

Stoletá voda útočí na další německá města a postupuje na sever po proudu Labe. Silou povodňové vlny ničí hráze a zaplavuje další oblasti. Wittenberg je dalším městem, které dnes očekává takzvaný jedovatý koktejl. Krizová situace je však stále ještě v už zatopených oblastech na Labi i jeho přítoku Mulde. V ohrožení je 100 tisíc lidí. Hygienici nyní vyzývají k bdělosti a dodržování profilačních opatření proti šíření infekčních chorob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy v Německu | Foto: ČTK/AP

Záplavová vlna postupuje rychleji, než se očekávalo, a kulminace hladiny řeky se očekává už zítra. Ochranné hráze jsou ale už teď na mnoha místech promočené a hrozí jejich protržení. Krizové štáby proto zvažují, že ohrožené hráze budou na některých místech uměle přerušeny, aby byl zajištěn odtok do méně problémových míst. Zvlášt složitá je situace v severních oblastech Braniborska, kde bylo evakuováno téměř 3000 obyvatel, a Saska-Anhaltska, kde byla nově nařízena evakuace ve Wittenbergu.

Na své cestě Labe dosud protrhlo 9 hrází, včetně té na povodňovém kanále v Magdeburgu. Do konce pracovního týdne se má staletá voda převalit ještě přes Dolní Sasko a dorazit do Hamburgu. Katastrofální povodně si už v Německu vyžádaly 19 lidských obětí a způsobily škody na majetku ve výši 15 miliard eur. Spolková vláda však tolik peněz nemá, z vlastních zdrojů pokryje jen slabou polovinu, a to za cenu nepopulárního rozhodnutí nesnižovat daně. Měsíc před volbami to může stát kancléře Schrödera křeslo.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme