Vyhrocená kampaň. Mezi Dudou a Trzaskowským se v druhém kole voleb čeká velmi těsný rozdíl

Kampaň před druhým kolem prezidentských voleb v Polsku provázejí silné negativní emoce. Policie řeší několik případů výtržnictví spojených s kampaní. Druhé kolo se bude konat už příští neděli a čeká se velmi těsný souboj.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíčový spojenec konzervativní strany Právo a spravedlnost, nebo liberální starosta Varšavy, který do prezidentského klání vstoupil na poslední chvíli? Po prvním kole polských voleb je jasné, že se závěrečný souboj odehraje právě mezi Andrzejem Dudou a Rafalem Trzaskowským

Klíčový spojenec konzervativní strany Právo a spravedlnost, nebo liberální starosta Varšavy, který do prezidentského klání vstoupil na poslední chvíli? Po prvním kole polských voleb je jasné, že se závěrečný souboj odehraje právě mezi Andrzejem Dudou a Rafalem Trzaskowským | Zdroj: Reuters

Šestačtyřicetiletý Zbygniew R. ve vesnici Staré Budy směrem na východ od Varšavy strhal předvolební plakáty kandidáta opoziční Občanské platformy Rafala Trzaskowského z plotu a majitelce domu hrozil, že její dům zapálí.

Sám Trzaskowski se domnívá, že pachateli povolily nervy pod vlivem vysílání veřejnoprávní televize TVP. Hrozí mu trest od tří měsíců do pěti let vězení.

Duda navrhuje ústavní zákaz adopce dětí homosexuály. Trzaskowski ho kritizuje za milost

Číst článek

Policie udělovala pokuty i po víkendovém mítinku druhého kandidáta – současného prezidenta Andrzeje Dudy ve Vratislavi, kde proti němu bouřlivě protestovaly ženské organizace.

Po celém Polsku se objevují případy poškozování nebo ničení plakátů a billboardů obou kandidátů.

Druhé kolo

Polská televize TVN 24 zveřejnila před rozhodujícím druhým kolem polských prezidentských voleb výsledky průzkumu, podle něhož by pro Trzaskowského hlasovalo 47 procent voličů, zatímco pro Dudu 46 procent.

Při tak těsném rozdílu zřejmě rozhodne, ke komu se přikloní dosud váhající voliči, kterých v telefonickém průzkumu agentury Kantar bylo sedm procent z tisícovky dotázaných.

Duda v prvním kole prezidentských voleb 28. června vyhrál se ziskem 43,5 procenta hlasů, Trzaskowski získal 30,46 procenta hlasů. Rozhodující druhé kolo se uskuteční 12. července.

🇵🇱#Poland, presidential election #poll (2nd round) :

🔼#Trzaskowski-#PO : 47,2 % (+0,8)
#Duda- (inc) : 45,9 % (-3,1)

#IBRiS, 04/07/20

13:14 – 05. 07. 2020

2 17

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme