Prasečí chřipka začala zabíjet účastníky pouti do Mekky

Saúdská Arábie hlásí první čtyři úmrtí na prasečí chřipku mezi účastníky velké pouti do Mekky, takzvané hadždže. Oznámila to místní média. Do kolébky islámu se v těchto dnech sjíždějí dva až tři milióny poutníků z celého světa. Představitelé monarchie i dalších muslimských zemí už od jara zvažovali, jak zabránit vypuknutí epidemie, kterou by věřící po návratu rozšířili i do svých zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mekka | Foto: Archiv ČRo

Na chřipku už zemřel jeden Ind, Súdánec a poutnice z Maroka. Všem bylo pětasedmdesát. Virus prý zabil také sedmnáctiletou dívku z Nigérie. Podle zdravotníků nebyl nikdo z nich očkovaný a nákaza se projevila v posledních pár dnech, kdy už byli v zemi.

Saúdskoarabské úřady nařídily povinné očkování proti chřipce pro své poutníky. Pro cizince platí běžná prevence. Případné nemocné se snaží vláda odhalit už při příjezdu měřením teploty pasažérů. Mezi stovkami tisíc poutníků se prý takto podařilo zachytit dvacet lidí.

Při hadždži se už v minulosti rozšířila řada nemocí. Poutníci je přivezli z jedné části světa, a další je pak rozvezli do svých domovů.

Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme