Prezidentem Peru bude levicový kandidát Castillo. Fujimoriová uznala porážku, svého rivala kritizovala

Novým prezidentem Peru bude zástupce levice Pedro Castillo, který ve druhém kole hlasování začátkem června těsně porazil svou pravicovou rivalku Keiko Fujimoriovou. Po nejdelším sčítání hlasů za posledních 40 let to v úterý oficiálně vyhlásila volební komise. Fujimoriová už před oznámením komise uznala svou porážku, obvinila však svého protikandidáta, že zvítězil nelegitimním způsobem.

Lima Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupce levice Pedro Castillo může slavit. Bude novým prezidentem Peru | Foto: Sebastian Castaneda | Zdroj: Reuters

O nové hlavě státu rozhodovali voliči v Peru 6. června. Ve druhém kole svedli Castillo a Fujimoriová velmi těsný souboj a nakonec je od sebe dělilo pouze 44 tisíc hlasů.

V Peru jsou sečtené hlasy po prezidentských volbách. Levicový Castillo získal těsně nad 50 procent

Číst článek

Volební úřady s vyhlášením vítěze dlouho čekaly, protože se musely zabývat stížnostmi, které Fujimoriová vznesla proti výsledkům v mnoha stovkách okrsků. Politička bez konkrétních důkazů poukázala na údajné podvody, podle mezinárodních organizací ale bylo hlasování v pořádku.

„Uznám výsledky, protože mi to nařizují zákony a ústava, na niž jsem přísahala. Pravda stejně vyjde najevo,“ řekla novinářům Fujimoriová, dcera uvězněného autoritářského exprezidenta Alberta Fujimoriho, která se o post prezidenta ucházela už potřetí.

Nová hlava státu se má na pětileté období ujmout úřadu 28. července. Jedenapadesátiletý Castillo, který je profesí učitel, nahradí ve funkci Franciska Sagastiho, který je od posledních voleb v roce 2016 už čtvrtým prezidentem jihoamerické země.

‚Chci pro tuto zemi to nejlepší.‘ Peruánský prezident Merino oznámil rezignaci po masových protestech

Číst článek

Volby před pěti lety vyhrál Pedro Pablo Kuczynski, který však v roce 2018 těsně před hlasováním o sesazení kvůli podezření z korupce rezignoval.

Nahradil ho viceprezident Martín Vizcarra, parlament ho sesadil loni v listopadu. Nahradil ho šéf parlamentu Manuel Merino. Ten ale záhy odstoupil po masových protestech v ulicích. Novým šéfem parlamentu, a tudíž i prezidentem, se stal poslanec Francisco Sagasti.

Keiko Fujimoriová | Foto: Sebastian Castaneda | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme