Rakouští odpůrci Temelína předali své požadavky spolkové vládě

Rakouští odpůrci české jaderné elektrárny Temelín požadují zastavení jejího zkušebního provozu, příslib na uskutečnění nové zkoušky vlivu na životní prostředí a předložení výsledků zkoušek před zahájením štěpné reakce. Splněním těchto podmínek podmiňují ukončení protestních shromáždění a blokád česko-rakouských hraničních přechodů. Řekl to Josef Pühringer z Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protitemelínské iniciativy spolu se zástupci nevládních organizací a politiků Horních a Dolních Rakous odevzdali ministru životního prostředí Wilhelmu Moltererovi seznam požadavků ohledně Temelína, jejichž splnění by měla prosadit i spolková vláda Wolfganga Schüssela. Kromě výše uvedených požadavků by měla rakouská vláda dát podnět orgánům Evropské unie na prošetření podezření z dumpingových cen při vývozu české elektřiny. Rovněž se má usilovat o získání garancí na krytí škod způsobených případnou nehodou elektrárny.

Česká strana se má dále zavázat k poskytování včasných informací o nehodách a poruchách v elektrárně. Odpůrci Temelína rovněž požadují setkání předsedů vlád, ministrů životního prostředí, zástupců nevládních organizací z Česka, Německa, Rakouska a představitelů EU, kteří by ještě letos měli projednat „otevřené otázky" ohledně české jaderné elektrárny.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme