Rakouští odpůrci Temelína předali své požadavky spolkové vládě

Rakouští odpůrci české jaderné elektrárny Temelín požadují zastavení jejího zkušebního provozu, příslib na uskutečnění nové zkoušky vlivu na životní prostředí a předložení výsledků zkoušek před zahájením štěpné reakce. Splněním těchto podmínek podmiňují ukončení protestních shromáždění a blokád česko-rakouských hraničních přechodů. Řekl to Josef Pühringer z Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protitemelínské iniciativy spolu se zástupci nevládních organizací a politiků Horních a Dolních Rakous odevzdali ministru životního prostředí Wilhelmu Moltererovi seznam požadavků ohledně Temelína, jejichž splnění by měla prosadit i spolková vláda Wolfganga Schüssela. Kromě výše uvedených požadavků by měla rakouská vláda dát podnět orgánům Evropské unie na prošetření podezření z dumpingových cen při vývozu české elektřiny. Rovněž se má usilovat o získání garancí na krytí škod způsobených případnou nehodou elektrárny.

Česká strana se má dále zavázat k poskytování včasných informací o nehodách a poruchách v elektrárně. Odpůrci Temelína rovněž požadují setkání předsedů vlád, ministrů životního prostředí, zástupců nevládních organizací z Česka, Německa, Rakouska a představitelů EU, kteří by ještě letos měli projednat „otevřené otázky" ohledně české jaderné elektrárny.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme