Řeckou vládu čeká hlasování o důvěře, proti premiérovi je řada poslanců i ministrů

Řecký parlament bude dnes o půlnoci hlasovat o důvěře vládě premiéra Jorgose Papandrea. Muže, který původně usiloval o referendum o další finanční pomoci zadlužené zemi. Papandreu se ale v posledních dnech dostal pod silný tlak a Řekové nakonec o něm rozhodovat nebudou. Evropskou unii o tom dnes informoval řecký ministr financí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V řeckém parlamentu se dnes bude hlasovat o důvěře vládě premiéra Papandrea | Zdroj: Reuters

Proti řeckému premiérovi vystupuje řada poslanců i ministrů – otevřeně Papandrea kritizují, ale není jisté, zda mu poslanci nakonec nedají důvěru, ve strachu o politické přežití.

Přehrát

00:00 / 00:00

O řeckém hlasování informovala publicistka Soňa Dorňáková Stamu

Pokud vláda padne, bude vytvořena vláda národní jednoty - přechodná vláda tvořená osobnostmi, která by na konci ledna vyhlásila nové volby.

Řecký ministr financí dnes ujistil, že referendum o další pomoci nebude. V případě, že by vláda hlasování ustála, podle publicistky Soni Dorňákové Stamu nehrozí, že by podobný návrh znovu padl: „Řekla bych, že rozhodně ne, protože referendum vyvolalo velice negativní bouři, takže si myslím, že se nikdo neodváží navrhnout jakékoliv referendum.“

Agentura Reuters napsala, že i kdyby vláda hlasování přežila, premiér Papandreu s největší pravděpodobností skončí. Podle spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Pavly Smetanové se takové hlasy ozývají, i když oficiálně nic takového řečeno nebylo:

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Řecku také sleduje spolupracovnice ČRo Pavla Smetanová

„Premiér Papandreu se chystá ve 20 hodin k proslovu. Podle členů vlády se má vyslovovat důvěra vládě, která už dávno žádnou důvěru nemá a ztratila ji u obyvatel Řecka. Premiér Papandreu zřejmě bude nucen odstoupit, aby zachránil ne sám sebe, ale aby odstoupil se ctí a zachránil svoji stranu. Zdá se, že opravdu odstoupí, ať už to dopadne jakkoliv.“

Celkem bude hlasovat 300 zákonodárců. „Vládnoucí strana má v tuto chvíli pouze 150 hlasů, protože někteří členové se rozhodli, že vládu nepodpoří. Je to velice nejisté, jsou různé spekulace, zda to dopadne tak či tak,“ dodává Pavla Smetanová.

Řekové jsou z premiérových rozhodnutí v šoku. Po dvou letech úspor se na ně znovu valí nový balík úspor. Myslí si, že je Papandreu v zahraničí ponížil a zostudil svojí taktikou o referendu. Požadují odstoupení premiéra a hlavně návrat ke klidnému životu bez hrozby bankrotu.

Lubica Bergmanová, Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme