Rusko odvrací pozornost, kritizuje Západ kvůli lidským právům

Ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo zprávu o stavu lidských práv ve světě. Kritizuje v ní především Spojené státy a západoevropské země za údajná porušování lidských práv, naopak vlastní problémy či situaci v Číně nebo Severní Koreji opomíjí. Podle části analytiků to může vést ke konci americko-ruského „resetu“ vztahů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti výsledkům parlamentních voleb v Moskvě doprovázejí plakáty, vlajky i balónky

Protesty proti výsledkům parlamentních voleb v Moskvě doprovázejí plakáty, vlajky i balónky | Zdroj: Reuters

Rusko kritizuje především Spojené státy za „dvojí standardy“ – situace na poli lidských práv je podle Moskvy daleko od ideálů, které Washington zastává směrem do zahraničí.

Ruská diplomacie poukazuje především na věznici Guantánamo na Kubě. Obviňuje také Bílý dům, že prý nadržuje úředníkům a agentům CIA zodpovědným za porušování lidských práv, k němuž podle Moskvy dochází při boji proti terorismu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zprávu ruského ministerstva zahraničí o lidských právech shrnuje zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová

Spojené státy si v dokumentu vysloužily největší pozornost, ale na seznamu je také Velká Británie, Německo, Švédsko, Finsko, Kanada, Pobaltí a Gruzie. Západu vyčítá postup vůči běžencům, údajný rasismus a xenofobii či situaci ve věznicích.

Velkou výtku si vysloužila Litva za údajné pošlapávání práv menšin, především té ruské, a také za údajnou falzifikaci událostí a faktů pojících se k 2. světové válce.

Americké ministerstvo zahraničí reagovalo zdrženlivě a pouze uvedlo, že si dokument prostuduje. V Rusku na zprávu zareagovali ochránci lidských práv, kteří konstatují, že ministerstvu zahraničí nelze upřít právo na kritiku, ale tato je podle aktivistů přinejmenším absurdní.

'Reset vztahů' může skončit

Například Ludmila Alexejevová, předsedkyně moskevské Helsinské skupiny a proslulá ochránkyně lidských práv ze sovětských dob, upozornila, že je potřeba vidět věci v proporcích a pro Moskvu podle ní za současných okolností dopadne srovnání vždycky jen negativně.

Podotýká také, že ačkoli Moskva zprávu nazvala Stav lidských práv ve světě, například o situaci v Číně, Libyi nebo v Severní Koreji jsou jen minimální zmínky.

Ruská média si nyní kladou otázku, zda nejde o předzvěst možného konce „resetu“ ve vztazích Ruska a USA, nebo dokonce o jejich zhoršení. Někteří analytici varují, že s očekávaným nástupem Vladimira Putina do Kremlu může vzít ono „přenastavení“ vztahů za své.

Jiní experti situaci tak dramaticky nevidí, zpráva podle nich nebude mít nijak významný dopad. Podle nich jde o reakci na každoroční zprávu amerického ministerstva zahraničí a která bývá kritická ke státům jako je Rusko nebo Čína. Rusko aktuálně rozčílilo i to, že ministryně zahraničí Hillary Clintonová na adresu nedávných parlamentních voleb uvedla, že nebyly ani svobodné, ani v duchu férové soutěže.

Lenka Kabrhelová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme