Budoucnost Ruska závisí na těch, kteří bojují na Ukrajině, řekl Putin na vojenské přehlídce v Moskvě

Budoucnost Ruska a ruského lidu závisí na vojácích, kteří bojují za Rusko na Ukrajině, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že se za ně celá země modlí. V projevu, který pronesl na tradiční vojenské přehlídce v Moskvě k výročí vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce, vyzval k vítězství v nynější válce, kterou ruská vojska loni v únoru na jeho rozkaz rozpoutala vpádem na Ukrajinu.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 14:30 9. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin při vojenské přehlídce v Moskvě

Ruský prezident Vladimir Putin při vojenské přehlídce v Moskvě | Zdroj: Reuters

„Jsme hrdi na účastníky speciální vojenské operace. Na všechny, kdo bojují v první linii, kdo pod palbou zásobují frontu, zachraňují raněné. Není teď nic důležitějšího než váš boj. Na vás teď spočívá bezpečnost země, na vás závisí budoucnost naší státnosti a lidu. Se ctí plníte svou povinnost, bojujete za Rusko,“ zdůraznil ruský prezident.

Místo piety ukazování svalů: Putin militarizoval oslavy 9. května, zneužívá svátek ke své agendě

Číst článek

Za „speciální vojenskou operaci“ Moskva označuje válku proti Ukrajině, která pokračuje 440. dnem.

„Proti naší vlasti byla znovu rozpoutána opravdová válka, ale postavili jsme se na odpor mezinárodnímu terorismu, ubráníme i obyvatele (východoukrajinského) Donbasu, zajistíme naši bezpečnost,“ ujistil Putin. Obvinil Západ, že se snaží ovládat jiné země a zničit systém mezinárodní bezpečnosti a práva – a v tom podle Putina tkví příčina katastrofy, kterou prožívá ukrajinský lid.

„Jakákoliv ideologie nadřazenosti je ve své podstatě zvrácená, zločinná a smrtonosná,“ prohlásil Putin. Západní elity podle něj „stejně jako dříve hlásají svou výlučnost, rozeštvávají lidi a rozdělují společnost, vyvolávají krvavé konflikty a převraty, sejí nenávist, zlobu proti Rusku, agresivní nacionalismus a ničí ty rodinné, tradiční hodnoty, které dělají člověka člověkem”.

‚Porazit zlo‘

To vše Západ podle Putina dělá proto, aby i v budoucnu „diktoval, vnucoval národům svou vůli, svá práva, pravidla, což je v podstatě systém loupení, násilí a útlaku“.

Putin dal médiím návod, jak informovat o ukrajinské protiofenzivě i vojenské přehlídce 9. května

Číst článek

„Zdá se, že zapomněli, k čemu vedly šílené ambice nacistů na ovládnutí světa, zapomněli, kdo porazil toto příšerné, naprosté zlo, kdo se postavil na obranu rodné země a nešetřil životy kvůli osvobození národů Evropy,“ řekl Putin.

Putin ocenil také přítomnost vůdců dalších postsovětských zemí – převážně středoasijských – na přehlídce, která je druhým rokem ve stínu ruské invaze na Ukrajinu.

Ruský prezident přišel z Kremlu na tribunu na Rudém náměstí v doprovodu prezidentů Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu Kasyma-Žomarta Tokajeva, Sadyra Žaparova, Imomaliho Rachmona, Serdara Berdymuhamedova, Šavkata Mirzijojeva a také arménského premiéra Nikola Pašinjana a běloruského vůdce Alexandra Lukašenka.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle agentury TASS uvedl, že přehlídky se účastní více než 10 000 vojáků a více než 120 kusů vojenské techniky.

Průběh přehlídky

Přehlídka se konala za přísných bezpečnostních opatření, která byla přijata také v návaznosti na dronové útoky na Kreml z minulého týdne, z nichž ruští představitelé obvinili Ukrajinu a označili je za pokus Kyjeva zabít Putina. Ukrajina to odmítla.

Obě strany věří ve své vítězství. Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou teď nejsou možná, řekl šéf OSN

Číst článek

Škody po nedávných útocích připisovaných Ukrajině v poslední době utrpěla také řada dalších objektů kritické infrastruktury v Rusku. Zpravodaj BBC uvedl, že spíše než sváteční ovzduší v Moskvě proto tentokrát panovala spíše nervozita a nejistota.

Letecká část přehlídky byla zrušena, uvedla TASS s tím, že zrušení této tradiční části přehlídky nebylo oficiálně oznámeno, ale už generálních zkoušek v dubnu a v květnu se letadla a vrtulníky neúčastnily. Letecká přehlídka se nekonala ani loni, ale to úřady vysvětlily údajně nepříznivým počasím.

Pozorovatelé za důvod spíše pokládali nasazení letectva na Ukrajině. V úterý bylo v Moskvě během přehlídky slunečno. Zrušení letecké části patrně souviselo s útoky dronů na Kreml, usoudila BBC.

Ta označila přehlídku za nejskromnější za poslední léta: na Rudé náměstí vjel jediný tank, a to historický T-34, veterán druhé světové války. A to obvykle Rusko na přehlídce předvádí nové typy zbraní, jako tomu bylo v minulosti s tankem T-14 Armata, bojovými vozidly pěchoty T-15 a Kurganec, houfnicemi Koalicja. Letos ale po náměstí jely jen kolové obrněnce.

Neznámý vandal napsal dvě písmena Z na pomník sovětských vojáků v Děčíně, případ řeší policie

Číst článek

Letošní zvláštností bylo i to, že se na tribunách objevili i žoldnéři z Wagnerovy skupiny, která získává v hlášeních z ukrajinského bojiště čím dál větší prostor. Moderátor nicméně hovořil o „útočných oddílech“, možná kvůli sporům šéfa žoldnéřů Jevgenije Prigožina s ministerstvem obrany.

Na přehlídce byla poprvé předvedena obrněná vozidla Achmat a Spartak. Kromě toho armáda ukázala již známé obrněné vozy Tigr-M a Bumerang, taktické rakety Iskander i strategické rakety Jars a systém protivzdušné obrany S-400 Triumf.

Oslavy výročí porážky nacismu přicházejí v době pokračujících ruských ztrát ve válce na Ukrajině, která trvá již 15. měsícem, a také před očekávanou ukrajinskou protiofenzivou, jejímž cílem má být osvobození Ruskem okupovaných částí Ukrajiny.

Rusko slaví vítězství ve druhé světové válce o den později než většina zemí Evropy, protože v době, kdy nacistické Německo 8. května podepsalo kapitulaci, bylo v Moskvě vzhledem k časovému posunu již po půlnoci, tedy 9. května.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme