Co říká svět na ruské volby? Gratulace od Zemana, telegram od Merkelové a zdrženlivost Británie

První evropští politici komentují prezidentské volby v Rusku. Co říkají na znovuzvolení Vladimira Putina? A proč jsou reakce tak zdrženlivé?

Reakce Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby na stránkách ruských novin. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Polsko neuznává hlasování na území anektovaného Krymu. Varšava zatím Putinovi ke znovuzvolení negratulovala.

Co na to Polsko a Francie?

Náměstek polského ministra zahraničí Marek Magierowski v rozhovoru pro televizi TVN označil Vladimira Putina za obratného politika. Rusko se ale podle něj dá jen těžko nazvat demokracií.

Polská diplomacie už před tím ve svém prohlášení zdůraznila, že Krym nadále pokládá za součást Ukrajiny, a ruské prezidentské volby na anektovaném poloostrově proto nemůže vnímat jako legální.

Podobně se ještě před ohlášením výsledků voleb vyjádřila i Francie.

Zdrženlivá Británie

Reakcí a komentářů je zatím málo. Britská BBC doslova píše, že reakce ze Západu jsou tlumené a zdrženlivé, a připomíná v této souvislosti napjaté vztahy mezi Velkou Británií a Ruskem kvůli vyšetřování otravy Sergeje Skripala a jeho dcery.

ONLINE: Putina volili tři ze čtyř hlasujících Rusů. 'Snížíme výdaje na obranu,' přislíbil vládce Kremlu

Číst článek

Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové uvedl, že Velká Británie se vyjádří k výsledkům ruských voleb až potom, co bude mít k dispozici hodnocení Organizace pro bezpečnost a spolupráci, která na volby v Rusku poslala pozorovatelskou misi.

A OBSE už uvedla, že kvůli omezování základních svobod a registrace kandidátů nebylo v ruských prezidentských volbách konkurenční prostředí.

Steffen Seibert, mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové, zase prohlásil, že kancléřka Putinovi pogratuluje a pošle mu telegram.

Zpoza hranic Evropy

Venezuelský prezident Nicolás Maduro, Putinův největší latinskoamerický spojenec, už v neděli uvedl, že prezident Putin upevnil svou pozici vůdce.

Putinovo vítězství ocenili také bolivijský prezident Evo Morales a čínský prezident Si Ťin-pching. Ten podle agentury Nová Čína vyjádřil naději na prohloubení rusko-čínských vztahů.

Putinovi už také pogratulovali prezidenti Kazachstánu, Běloruska a Kuby.

A Češi?

Český prezident Miloš Zeman Putinovi poslal blahopřání; žádné další oficiální prohlášení Pražský hrad nechystá.

"Nebudu skrývat, že jsem Vaše opětovné zvolení očekával, a není pro mě tudíž překvapením. Vaše přesvědčivé vítězství svědčí o tom, že drtivá většina Rusů preferuje stabilitu, předvídatelnost a perspektivnost, které ztělesňujete," stojí v Zemanově telegramu pro Putina, který Pražský hrad zveřejnil na svých stránkách. Silná voličská podpora je podle Zemana odrazem důvěry, již ruští občané v Putinovo prezidentství vkládají. Dodal, že mu bude "upřímným potěšením pokračovat i v dalších letech v přátelských, otevřených a produktivních osobních kontaktech" a těší se, že mu bude moct oplatit pohostinnost z loňské návštěvy v Rusku a bude moct Putina přivítat v ČR.

Podle ředitele zahraničního odboru Rudolfa Jindráka ovšem výsledky ruských prezidentských voleb nic nezmění na současných česko-ruských vztazích. Šéf české diplomacie v demisi Martin Stropnický v pondělí na twitteru napsal: "Před čtyřmi lety Rusko anektovalo Krym. Česko podporuje suverenitu a teritoriální integritu Ukrajiny. Není žádný důvod pro změnu sankční politiky vůči Rusku."  

A premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO je zvědavý, jak se budou vyvíjet vztahy Ruska s ostatními Evropskými zeměmi. "Myslím, že to není žádné překvapení. Ty vztahy s Ruskem teď po tom útoku ve Velké Británii se podstatně zhoršují. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet," řekl novinářům Babiš. Připomněl otravu agenta ruské vojenské rozvědky a pozdějšího spolupracovníka britské tajné služby Sergeje Skripala, ze které Londýn viní Rusko.

Martin Balucha, mls, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme