Ruští poslanci podpořili obnovení záchytek. V regionech, kde jsou, se snížila opilecká kriminalita

Ruští poslanci v úterý v závěrečném čtení schválili návrhy dvou zákonů, které mají umožnit obnovení sítě záchytek v regionech. Uvedla to agentura Interfax. Záchytky zanikly před lety po skandálech vyvolaných případy brutálního zacházení s opilci v těchto zařízeních.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unavený konzument tvrdého čirého alkoholu (ilustrační snímek)

Ruští poslanci v úterý v závěrečném čtení schválili návrhy dvou zákonů, které mají umožnit obnovení sítě záchytek v regionech (ilustrační foto) | Foto: Michal Jarmoluk | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Zákony, které formálně ještě budou schvalovat ruští senátoři a podepisovat prezident, umožní regionálním a místním úřadům vytvářet záchytky jako zdravotnická i nezdravotnická zařízení v partnerství se soukromými firmami. Současně policisté získají oporu v zákoně, aby do těchto zařízení umisťovali opilé osoby. Nové normy mají platit od Nového roku.

Rusko chce do aut montovat alkoholové zámky. Opilému řidiči nedovolí nastartovat

Číst článek

Jeden ze zákonů poskytuje místním úřadům pravomoci k zorganizování nezdravotnické pomoci občanům, kteří se nacházejí pod vlivem alkoholu či drog, ale nepotřebují lékařskou pomoc. Další pravidla mají být upřesněna ve spolupráci s ministerstvy vnitra, zdravotnictví a práce.

Autoři návrhu podle Interfaxu pokládali za nepřijatelné, aby tato zařízení byla financována ze zdravotního pojištění, protože by to mohlo vést k neúčelnému vynakládání peněz ze státního rozpočtu, a proto předpokládají partnerství se soukromým sektorem. Zákon také dovoluje přikročit k lékařskému vyšetření a udělení pomoci i bez souhlasu podnapilých pacientů.

Druhý zákon uděluje policistům právo dopravovat opilé Rusy i do specializovaných nezdravotnických zařízení, aby se o ně postarala. V současnosti strážci zákona smějí dopravit opilce jen do zdravotnických zařízení, přestože „lidé ve stavu opilosti často nejen nepotřebují lékařskou pomoc, ale mohou lékaře ohrozit“, jak vysvětlili předkladatelé.

Ruská vláda se dál snaží bojovat s alkoholem. Od ledna zvedla cenu vodky na 85 korun za lahev

Číst článek

Systém záchytek začal vznikat v Sovětském svazu od roku 1931. Původně šlo o zdravotnická zařízení, ale už na jaře 1940 záchytky přešly pod pravomoc ministerstva vnitra.

V únoru 2010 tehdejší prezident Dmitrij Medveděv nařídil předat záchytky ministerstvu zdravotnictví. Ale nový systém nevznikl, zatímco dosavadní zanikl, připomněl Interfax s tím, že každým rokem umrznou a zemřou podchlazením tisíce namol opilých lidí.

Zákonodárci při předkládání návrhů argumentovali také růstem kriminality pod vlivem alkoholu po zrušení záchytek, jakož i poklesem „opilecké zločinnosti“ v regionech, kde záchytky znovu vytvořili vlastními silami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme