Ruští agenti údajně unesli důstojníka estonské tajné služby, podle Moskvy byl na území Ruska

Ruští ozbrojenci údajně unesli důstojníka estonské tajné služby. Podle Tallinnu byl odvlečen přes hranice do Ruska. Agent prý u hraničního přechodu na jihovýchodě země kontroloval činnost pašeráků, když ho ozbrojení útočníci napadli. Moskva ale tvrdí, že agenta zadržela na ruském území a že ho podezřívá z výzvědné činnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistole | Foto: Martin Dušek

Incident se odehrál u hraničního přechodu Luhamaa na jihovýchodě Estonska. Zmíněný pracovník tajné služby prý v oblasti pracoval na potírání pašeráctví.

Ruská tajná služba FSB ale tvrdí, že Estonec byl dopaden na ruském území.

Měl prý u sebe pistoli, 5000 eur, odposlouchávací zařízení a další techniku pro výzvědnou činnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O únosu důstojníka estonské tajné služby mluvil komentátor ČRo Libor Dvořák

„Z poznámek bývalého velitele jednoho z departmentu tajné služby FSB vyplývá, že tohoto pána měli v hledáčku už dlouho. Poprvé se o něj začali zajímat v roce 2011. Takových lidí je v estonské službě několik, jsou to takzvaní kurátoři, verbíři estonských agentů na ruském území,“ říká komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

Incident se odehrál jen dva dny poté, co americký prezident Barack Obama na návštěvě Tallinnu ujistil pobaltské republiky, že je NATO v případě ruské agrese ochrání. Pobaltí je ostrým zastáncem západních sankcí proti Rusku kvůli krizi na Ukrajině.

ČTK, Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme