Severní a Jižní Korea budou pokračovat v setkávání rozdělených rodin

Severní a Jižní Korea po vzájemné dohodě v Pchjongjangu oznámily, že obnoví setkání členů rozdělených rodin. Představitelé obou zemí spolu opět začali mluvit poté, co se režim Kim Čong-ila zavázal, že ukončí činnost svých nukleárních zařízení výměnou za ekonomickou pomoc. Od historické dohody z roku 2000 se dosud mohlo sejít 14 tisíc členů rozdělených rodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská pozorovatelna | Foto: Robert Mikoláš

Setkávání členů rodin rozdělených Korejskou válkou v polovině 50. let minulého století bude pokračovat od května letošního roku. Naposledy k němu došlo vloni v červnu, krátce na to Pchjongjang další termín, stejně jako už několikrát předtím, zrušil.

I tehdy šlo o akt pomsty za to, že Soul odmítl poslat do Severní Koreje stovky tisíc tun požadované rýže a průmyslových surovin. K setkání navíc vždy dochází na severokorejské straně hranice, v ubytovacím středisku v Diamantových horách a lidé na ně po přidělení pořadového čísla čekají dlouhá léta.

Jen v Jižní Koreji dnes žije na 100 tisíc lidí, jejichž příbuzní museli po Korejské válce zůstat na druhé straně hranice. Většině z nich je 80 až 90 let.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme