Singapur trápí kvůli požárům na Sumatře smog. Znečištění dosahuje rekordní úrovně

Singapur se už několik dní dusí ve smogu. Za masivní znečištění mohou požáry v sousední Indonésii. Zplodiny v ovzduší dosahují rekordních hodnot. Kvůli špatné viditelnosti musely být zrušeny nebo odloženy desítky letů. Příjmy ze služeb a turismu by se kvůli kritické situaci mohly podle odhadů snížit až na polovinu. Postižená je i sousední Malajsie, která kvůli smogu uzavřela přes dvě stě škol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Singapuru. Znečištění se do Singapuru šíří z indonéského ostrova Sumatra, kde hoří palmové plantáže | Foto: Reuters

V Singapuru, bohatém městském státu, který důsledně dbá na recyklaci a kontrolu emisí, dosáhl dnes index znečištění rekordní hodnoty. A rekordy padají už třetí den.

Znečištění se do Singapuru šíří z Indonésie. Ta je sice velký průmyslový znečišťovatel, tentokrát však za smog a kouř v ovzduší mohou rozsáhlé požáry.

Oheň zachvátil tento týden hektary porostu na ostrově Sumatra a kouř z nich se šíří i do nedalekého Singapuru a Malajsie. Požáry údajně na ostrově vznikly při nelegálním vypalování porostu na palmových plantážích.

Singapur včera přislíbil, že Indonésii pomůže požáry uhasit. Na pomoc prý pošle několik svých vrtulníků.

„Je těžké odhadnout, jak dlouho bude problém trvat. Záleží na povětrnostních podmínkách a teplotách. Může se ale klidně stát, že smog se bude držet nad městem ještě několik týdnů nebo až do konce období sucha, které končí na Sumatře v září nebo říjnu,“ varoval singapurský premiér Li Hsien Long.

Zplodiny v ovzduší dosahují rekordní úrovně. Index znečištění se včera v Singapuru pohyboval okolo 370 bodů, dnes pak dosáhl nové rekordní hodnoty zhruba 400 bodů.

Kriticky ohrožení jsou starší lidé, nemocní a děti. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje omezit pobyt venku a nosit ústní roušky.

Situace už ovlivnila i vztahy mezi Jakartou a Singapurem. Singapur si na Jakartu stěžuje a požaduje vyřešení problémů.

Indonésie se kritice tvrdě brání s tím, že za současnou situaci nemůže, že na vině je příroda, tedy zmiňované požáry. Navíc k nim údajně dochází na palmových plantážích na Sumatře, které vlastní singapurští podnikatelé.

Singapurský premiér slíbil situaci prošetřit a případné viníky potrestat.


Zvětšit mapu

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme