Pomozte nám s ochranou vzdušného prostoru, požádal slovenský ministr obrany Česko a Polsko

Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď při sobotní návštěvě Prahy požádal Česko o pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru. Po jednání se svou českou kolegyní Janou Černochovou (ODS) řekl, že jde o projekt, do něhož se vedle Čechů zapojí také Poláci. Česko nyní bude jednat o podmínkách této pomoci, uvedla ministryně Černochová v tiskové zprávě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Černochová přidržuje Jaroslava Naďe na úzkém profilu tribuny, inu ministryně obrany

Česká ministryně obrany Jana Černochová se svým slovenským protějškem Jaroslavem Naděm | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Po ruské invazi na Ukrajinu začala Bratislava připravovat předčasné ukončení provozu bitevníků ruské výroby, zatímco objednané americké stíhačky země podle dostupných informací dostane až za dva roky.

Německo daruje Česku patnáct tanků Leopard. Pomůžou nahradit techniku darovanou Ukrajině

Číst článek

„Ministr Naď mi předal dopis, žádost, abychom po nějakou dočasnou dobu byli schopni zajistit ochranu vzdušného prostoru Slovenské republiky. Nyní budeme jednat o podmínkách,“ uvedla Černochová.

Naď dodal, že půjde o společný projekt Česka, Slovenska a Polska. „Jsem velmi vděčný, že se Češi a Poláci rozhodli pomoci převzít zodpovědnost za náš vzdušný prostor,“ dodal.

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak v dubnu při návštěvě Slovenska řekl, že polské stíhačky F-16 budou při ochraně slovenského vzdušného prostoru startovat ze základny v Polsku a pro případ potřeby budou letadla umístěna na Slovensku. Slovenské ministerstvo obrany začátkem června uvedlo, že s Polskem ve zmíněné záležitosti jednají experti a že podobná jednání úřad plánuje také s Českem.

Zpoždění dodávek

Slovensko si před čtyřmi lety objednalo od Spojených států čtrnáct kusů nejmodernější verze stíhaček F-16. Původně se počítalo s tím, že první stroje Bratislava dostane už letos a zbytek o rok později. Zpoždění dodávek slovenské ministerstvo obrany letos v březnu zdůvodnilo problémy se subdodávkami způsobené epidemií covidu-19 i nedostatkem čipů na světovém trhu.

VIDEO: Poslední boj parašutistů. Radiožurnál vysílal historickou rekonstrukci bojů z krypty v Resslově ulici

Číst článek

Česká armáda má dlouholeté zkušenosti s ochranou nebe v zahraničí, do střežení vzdušného prostoru členských států NATO se zapojuje od roku 2009. Na začátku letošního dubna české gripeny převzaly dohled nad vzdušným prostorem pobaltských zemí.

Ministři obrany Česka a Slovenska si v sobotu v Praze spolu s dalšími politiky, vojáky, pamětníky, historiky a dalšími hosty připomněli památku sedmi československých výsadkářů, kteří se po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha ukrývali v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Přesně před 80 lety po boji s nacistickou převahou v kostele po mnohahodinovém boji všichni zemřeli.

„Těší mě, že se nezapomíná, že šlo o společnou operaci Čechů, Slováků a Britů,“ uvedl Naď. Operace Anthropoid podle něj měla zásadní význam pro další generace a znamenala povzbuzení i pro účastníky Slovenského národního povstání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme