Volby v číslech: Čaputová vyhrála ve městech i na venkově, Šefčovič ji porazil jen na východě

Prešovský kraj - jen tam dokázal Maroš Šefčovič ve druhém kole slovenských voleb porazit Zuzanu Čaputovou. Ta se s celostátním výsledkem 58,4 procenta stane novou hlavou státu, její protikandidát získal 41,59 procenta hlasů. Na okresy je výsledek pestřejší než v prvním kole: zvolená prezidentka vyhrála v 50 a Šefčovič ve 29 okresech, před 14 dny přitom Čaputová zvítězila v 71 okresech.

Data Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podpora Zuzany Čaputové ve druhém kole prezidentských voleb v jednotlivých slovenských krajích

Podpora Zuzany Čaputové ve druhém kole prezidentských voleb v jednotlivých slovenských krajích | Zdroj: Infogram/iROZHLAS.cz

Krátce po uzavření volebních místností v sobotu po desáté večer slovenská veřejnoprávní RTVS a soukromá TV Markíza zveřejnily dva průzkumy provedené ještě před druhým kolem. Ukázaly se jako přesné: odchylka oproti oficiálním konečným výsledkům byla do tří procentních bodů, což ve vysílání RTVS předvídal i sociolog z agentury Median Daniel Prokop.

Samotné sčítání bylo rychlejší než v prvním kole: kandidátů bylo míň a nemuselo se posouvat ani volební moratorium, nedošlo totiž k žádým incidentům (před dvěma týdny opilec odnesl z jedné volební místnosti urnu a vysypal lístky na cestu). Tentokrát bylo sečteno tři hodiny po konci voleb.

Západ volil prezidentku

Zuzana Čaputová dokázala zvítězit ve městech (62,8 procenta), ale i na venkově – v obcích ji volilo 52,43 %. Její baštou bylo znovu západní Slovensko a Bratislavský kraj, kde ji zvolilo přes 73 procent lidí.

V okrese Pezinok, kde Čaputová bydlí, ji volilo 71,93 procent voličů. Historicky první slovenské prezidentce se dařilo také v Bánské Bystrici, v Popradu, v Košicích nebo v okrese Levice.

Kde volili protikandidáta?

Maroši Šefčovičovi se vedlo nejlépe v tradičních základnách strany SMER na východě země. V okrese Snina, kde v prvním kole velmi těsně vyhrál nad Štefanem Harabinem, získal 67,76 procenta hlasů a v Prešovském kraji porazil Čaputovou o více než dva procentní body.

Nad 65 procent dokázal získat i v okresech Svidník, Medzilaborce, Sobrance a Vranov na Topľou. Stejně jako v prvním kole měl vyšší podporu i na severu Slovenska v okrese Čadca a Kysucké Nové město.

Nejnižší účast

K volbám ve druhém kole přišlo 1 847 417 voličů, což je jen 41,79 procenta oprávněných voličů a tím pádem nejhorší výsledek ve druhém kole od zavedení přímé volby prezidenta v 90. letech.

Vyšší účast byla ve městech – rozdíl oproti venkovu byl 6 procentních bodů. Tradičně nejvíc lidí přišlo k urnám v Bratislavském kraji, vůbec nejslabší pak byla účast v Košickém kraji (35,53 procenta).

Účast měla vliv i na absolutní čísla: Čaputová vyhrála druhé kolo zatím s nejnižším ziskem od roku 1999. Andrej Kiska před pěti lety dostal od voličů ve druhém kole o čtvrt milionu hlasů víc. Nejnižší je u Čaputové i rozdíl v podpoře mezi prvním a druhým kolem: navíc dostala „jen“ 186 167 hlasů.

Zároveň zvolená prezidentka ve druhém kole oslovila o téměř 70 000 voličů víc než ve druhém kole v roce 2009 neúspěšná Iveta Radičová.

Jak se volilo v prvním kole?

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme