Volby v číslech: Čaputová vyhrála ve městech i na venkově, Šefčovič ji porazil jen na východě

Prešovský kraj - jen tam dokázal Maroš Šefčovič ve druhém kole slovenských voleb porazit Zuzanu Čaputovou. Ta se s celostátním výsledkem 58,4 procenta stane novou hlavou státu, její protikandidát získal 41,59 procenta hlasů. Na okresy je výsledek pestřejší než v prvním kole: zvolená prezidentka vyhrála v 50 a Šefčovič ve 29 okresech, před 14 dny přitom Čaputová zvítězila v 71 okresech.

Data Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podpora Zuzany Čaputové ve druhém kole prezidentských voleb v jednotlivých slovenských krajích | Zdroj: Infogram/iROZHLAS.cz

Krátce po uzavření volebních místností v sobotu po desáté večer slovenská veřejnoprávní RTVS a soukromá TV Markíza zveřejnily dva průzkumy provedené ještě před druhým kolem. Ukázaly se jako přesné: odchylka oproti oficiálním konečným výsledkům byla do tří procentních bodů, což ve vysílání RTVS předvídal i sociolog z agentury Median Daniel Prokop.

Samotné sčítání bylo rychlejší než v prvním kole: kandidátů bylo míň a nemuselo se posouvat ani volební moratorium, nedošlo totiž k žádým incidentům (před dvěma týdny opilec odnesl z jedné volební místnosti urnu a vysypal lístky na cestu). Tentokrát bylo sečteno tři hodiny po konci voleb.

Západ volil prezidentku

Zuzana Čaputová dokázala zvítězit ve městech (62,8 procenta), ale i na venkově – v obcích ji volilo 52,43 %. Její baštou bylo znovu západní Slovensko a Bratislavský kraj, kde ji zvolilo přes 73 procent lidí.

V okrese Pezinok, kde Čaputová bydlí, ji volilo 71,93 procent voličů. Historicky první slovenské prezidentce se dařilo také v Bánské Bystrici, v Popradu, v Košicích nebo v okrese Levice.

Kde volili protikandidáta?

Maroši Šefčovičovi se vedlo nejlépe v tradičních základnách strany SMER na východě země. V okrese Snina, kde v prvním kole velmi těsně vyhrál nad Štefanem Harabinem, získal 67,76 procenta hlasů a v Prešovském kraji porazil Čaputovou o více než dva procentní body.

Nad 65 procent dokázal získat i v okresech Svidník, Medzilaborce, Sobrance a Vranov na Topľou. Stejně jako v prvním kole měl vyšší podporu i na severu Slovenska v okrese Čadca a Kysucké Nové město.

Nejnižší účast

K volbám ve druhém kole přišlo 1 847 417 voličů, což je jen 41,79 procenta oprávněných voličů a tím pádem nejhorší výsledek ve druhém kole od zavedení přímé volby prezidenta v 90. letech.

Vyšší účast byla ve městech – rozdíl oproti venkovu byl 6 procentních bodů. Tradičně nejvíc lidí přišlo k urnám v Bratislavském kraji, vůbec nejslabší pak byla účast v Košickém kraji (35,53 procenta).

Účast měla vliv i na absolutní čísla: Čaputová vyhrála druhé kolo zatím s nejnižším ziskem od roku 1999. Andrej Kiska před pěti lety dostal od voličů ve druhém kole o čtvrt milionu hlasů víc. Nejnižší je u Čaputové i rozdíl v podpoře mezi prvním a druhým kolem: navíc dostala „jen“ 186 167 hlasů.

Zároveň zvolená prezidentka ve druhém kole oslovila o téměř 70 000 voličů víc než ve druhém kole v roce 2009 neúspěšná Iveta Radičová.

Jak se volilo v prvním kole?

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme