Ostatky španělského diktátora Franka byly exhumovány. Proti přesunu protestují stovky lidí

Ostatky španělského diktátora Franciska Franka byly ve čtvrtek vyzdviženy z hrobu v Údolí padlých nedaleko Madridu. Oznámil to podle agentury Reuters zástupce španělské vlády. Rakev s Frankovými ostatky byla za doprovodu rodinných příslušníků vynesena z baziliky a naložena do pohřebního vozu. Následně byla přeložena do vrtulníku určeného k její přepravě na madridské předměstí El Pardo, kde bude rakev uložena do soukromé rodinné hrobky.

Madrid (Aktualizováno: 16:40 24. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev s ostatky španělského diktátora Franciska Franka | Foto: Mariscal | Zdroj: Reuters

V bazilice v Údolí padlých, asi 50 kilometrů od Madridu, začala exhumace dopoledne a po zhruba dvou hodinách byla dokončena. Loni ji schválila vláda a rodina kontroverzního španělského vůdce z let 1939-75 se jí marně snažila zabránit u soudu.

Při exhumaci bylo třeba z Frankova hrobu sejmout žulový poklop o hmotnosti 1500 kilogramů. Podle vlády se operace obešla bez incidentů. Nesdělila však, jaký bude další osud náhrobního kamene.

Policie zahradila přístup ke hřbitovu Mingorrubio v obci El Pardo u Madridu. Sem převeze helikoptera ostatky exdiktátora F.Franca z Údolí padlých. Víc na ⁦@Radiožurnál⁩ a ⁦@Český rozhlas Plus⁩ po 10. a 11.hodině. ⁦@iROZHLAS.cz

09:38 – 24. 10. 2019

3 4

Celý bouřlivě diskutovaný proces vyzdvižení ostatků z dosavadního hrobu, jejich přesunu a opětovného pohřbení se koná za přísných bezpečnostních opatření a s vyloučením veřejnosti a do značné míry i médií.

Frankovy ostatky jsou přemístěny po 44 letech. Od pohřbu diktátora v roce 1975 spočívaly v mauzoleu Údolí padlých, které Franco nechal budovat poté, co se roku 1939 chopil moci.

Do obce El Pardo se sjíždějí stoupenci fašistického exdiktátora F.Franca. Vedení madridského regionu zakázalo shromáždění svolané Francovou nadací. Na hřbitov Mingorrubio dnes převezou ostatky Franca z památníku obětí obč.války v Údolí padlých. ⁦@iROZHLAS.cz

10:02 – 24. 10. 2019

1 4

Na stavbě pracoval i nyní třiadevadesátiletý Nicolás Sánchez-Albornoz, někdejší člen studentského protifašistického sdružení, jakožto vězeň Frankova režimu. „Čekali jsme mnoho desetiletí, až zmizí z tohoto monumentu, který byl hanbou Španělska. Všichni diktátoři Frankova ražení – Hitler, Mussolini – z Evropy zmizeli a nebyli poctěni takovými hroby,“ řekl Sánchez-Albornoz ke čtvrteční exhumaci podle agentury Reuters.

Vyzdvižení Frankových ostatků schválila až loni v červnu nynější socialistická vláda Pedra Sáncheze, která stejně jako řada Španělů považuje za nedůstojné, aby byl Franco pohřben na stejném místě jako téměř 34 000 obětí z obou táborů španělské občanské války. Tu pučem v roce 1936 rozpoutal právě Franco a zemřelo v ní za tři roky na půl milionu lidí.

Do obce El Pardo přijelo několik desítek příznivců exdiktátora F.Franca. Chtěji ho pozdravit na cestě na hřbitov Mingorrubio, kde ho uloží do hrobky k manželce Carmen Polo. Zákon o historické paměti z r.2007 zakazuje, aby byl v památníku obětí obč.války. ⁦@iROZHLAS.cz

10:49 – 24. 10. 2019

1 3

Exhumaci se marně snažila zabránit řadou stížností k soudu Frankova rodina i jeho příznivci. Například diktátorův nejstarší vnuk Francisco Franco y Martínez-Bordiu označil nařízenou exhumaci za politickou lest Socialistické strany a znesvěcení.

„Pociťuji velkou zlost, protože použili něco tak zbabělého jako vykopání mrtvého těla, využili těla k propagandě a politické publicitě, aby získali pár hlasů před volbami,“ řekl vnuk agentuře Reuters.

Ze samotného vyzdvižení ostatků nesměly být pořizovány fotografie ani audiozáznamy. U vchodu do baziliky byly instalovány detektory kovů a nad náhrobkem byla vztyčena plachta. Kromě 22 členů Frankovy rodiny, u nichž mnozí měli podle televizních záběrů v rukou kytice, ve čtvrtek do Údolí padlých přijela i ministryně spravedlnosti Dolores Delgadová či kněz.

Přívrženci generála Franka u vesnice El Pardo. | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Na hřbitově El Pardo-Mingorrubio, kam bude Franco přemístěn a kde je pohřbena i Frankova manželka Carmen Polová, několik ministrů jeho vlády či diktátor Rafael Trujillo z Dominikánské republiky, se má konat soukromá mše.

U hřbitova se podle reportéra Radiožurnálu, který vše sleduje na místě, sešlo několik desítek odpůrců exhumace. „Vedení madridského regionu zakázalo shromáždění svolané Francovou nadací,“ doplňuje reportér Radiožurnálu. Podle deníku El País provolávali „Ať žije, Španělsko, ať žije Franco!“

Pavel Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme