Špičky komunistického Polska popírají agenty ve Vatikánu

Nejvyšší představitelé bývalé Polské lidové republiky popírají, že by věděli o agentech tajné služby ve Vatikánu. Případ otce Hejma, který je podezřelý, že donášel na papeže Jana Pavla II., vyvolal otázku, kolik vlastně katolických kněží komunistické tajné služby naverbovaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konrad Stanislaw Hejmo | Zdroj: ČTK

Historici odhadují, že to bylo kolem deseti procent. Bývalé polské vedení ale popírá, že by vědělo o konkrétních agentech ve Vatikánu.

"Nevěděl jsem o žádných špionech, na mou duši. Neviděl jsem dokonce ani žádné jejich spisy. Věřte nebo ne, ale mě to bezprostředně nezajímalo," řekl generál Wojciech Jaruzelski.

Poslední socialistický premiér Mieczyslaw Rakowski dodává, že polské vedení disponovalo pouze obecnou informací, protože tajné služby byly státem ve státě a mnohá tajemství si nechávaly pro sebe.

"Žádné oficiální informace, pocházející přímo z Vatikánu, se ke mně nedostávaly, Měl jsem pouze všeobecný přehled o tom, co se děje v církvi a ve Vatikánu jako v instituci, to je vše," říká bývalý polský premiér.

Dnešní list Žycie Varšavany přišel s novou verzí případu otce Hejma. Podle jeho informací se dobromyslný a trochu naivní dominikán stal obětí důmyslného podvodu polské rozvědky. Domníval se prý, že informace předává agentům západoněmecké tajné služby.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme