Srebrenica pohřbívá další stovky identifikovaných obětí masakru

Bosenské město Srebrenica pohřbívá dalších 613 obětí masakru z roku 1995, jejichž ostatky se podařilo identifikovat. Na přání pozůstalých se ceremoniál k 16. výročí incidentu odehrává bez projevů politiků. Kolem 6 tisíc lidí na něj údajně přišlo pěšky – putovali ve stopách 15 tisíc obyvatel Srebrenice, kteří v červenci 1995 utíkali před jednotkami generála Ratka Mladiče.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bosenská žena pláče mezi rakvemi ostatků obětí před začátkem obřadu v památníku blízko Srebrenice

Bosenská žena pláče mezi rakvemi ostatků obětí před začátkem obřadu v památníku blízko Srebrenice | Zdroj: Reuters

Mladič je v Haagu. Podle novináře Jana Urbana, který o Bosně a Hercegovině píše už od války v Jugoslávii, kdy pobýval na jejím území, to může přinést bosenským muslimům úlevu, nikoli však zmírnění bolesti ze ztráty tolika blízkých.

Bosenskosrbští vojáci zabili 8 tisíc srebrenických mužů a chlapců. Jejich příbuzní vyčítají nizozemským vojákům OSN, že neochránili tamní muslimskou enklávu, takzvanou bezpečnou zónu. Urban je však přesvědčen, že Nizozemci na to nestačili a viníka je třeba hledat jinde:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na okolnosti srebrenického masakru vzpomíná ve Světě o desáté novinář Jan Urban

„350 prakticky neozbrojených vojáků nemůže zastavit patnáctitisícovou těžce vyzbrojenou armádu. Selhalo celé NATO a především OSN – tehdejší zvláštní zmocněnec generálního tajemníka Jasuši Akaši zakázal nálety, protože si myslel, že přemluví Karadžiče a Mladiče k tomu, aby Srebrenicu nedobývali. Holanďané v tomto nemohou přebírat jakoukoli vinu, která patří NATO a OSN.“

Někteří Srbové dodnes tvrdí, že incident ve Srebrenici vyprovokovali sami bosenští muslimové a že soudci v Haagu byli příliš shovívaví k bosenským velitelům. Podle Urbana je to nesmysl, jde pouze o menšinový názor.

S hledáním viny na srebrenickém masakru přišly srbské soudy, které vynesly řadu rozsudků, srbští novináři napsali mnoho článků, v srbštině vznikla na toto téma řada knih, srbský parlament se omluvil. Haagský soud navíc odsoudil za masakr i několik muslimských velitelů.

Selhalo také vyjednávání Američanů se Slobodanem Miloševičem. „Tady vidím velké zavinění na straně tehdejšího vyjednavače Richarda Holbrooka, který přecenil svůj údajný vliv na Miloševiče a ovládl celou administrativu tak, že k razantnímu zákroku došlo později, než bylo potřeba,“ upozorňuje Urban.

Jednotlivé národnosti v Bosně mají své vlastní instituce a objevují se zprávy, že se na mnoha věcech nedokážou domluvit. Jan Urban se obává dalších konfliktů: „Celá konstrukce Daytonského míru byl omyl, který vše postavil na etnickém principu. Čekáme na další kolo krize, které snad nebude násilné. S největší pravděpodobností někdy dojde k rozdělení Bosny a Hercegoviny.“

Martina Mašková, Lucie Maňourová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme