Jako když se sfoukne svíčka. Švédové hasí rozsáhlé požáry bombardováním

Švédští hasiči se snaží dostat pod kontrolu více než 40 lesních požárů. Jak ale hasit v oblasti, která je pro hasiče nebezpečná - třeba ve vojenském prostoru, kde je nevybuchlá munice? Švédové přišli s nezvyklým řešením: požár zkusili uhasit leteckou bombou naváděnou laserem.

Video Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K „bombardování“ požáru došlo ve vojenském prostoru ve středním Švédsku, v oblasti Älvdalen. Je tam stará střelnice, hasiči tam proto z bezpečnostních důvodů a obtížnému terénu nemohou. Další metody hašení – třeba ze vzduchu, moc velký účinek neměly.

Extrémní sucho a rozsáhlé lesní požáry. Změny podnebí ve Švédsku ovlivňují i zemědělství, varuje expert

Číst článek

Armáda tedy nasadila do akce dvě stíhačky Jas 39 Gripen. Stíhačky vypustily bomby typu GBU-12, tedy americkou leteckou řízenou bombu o hmotnosti 220 kilogramů.

„Bombardování ohně“ byla podle švédské mutace serveru Local poslední možnost, jak dva týdny trvající požár v oblasti uhasit nebo alespoň dostat pod kontrolu.

Oheň přijde o kyslík

Trik bombardování je přitom v úbytku kyslíku – exploze a tlaková vlna oheň potřebného kyslíku zbaví. Bomby prý dopadly z výšky tří kilometrů s přesností na metr. A jejich výbuchy uhasily plameny v okruhu až sta metrů – jako když člověk sfoukne svíčku. Taková metoda je sice nezvyklá, ale používá se třeba při hašení požárů na ropných polích. 

Ve Švédsku teď podle úřadů hoří na celkové ploše 25 tisíc hektarů. Pro srovnání, před čtyřmi lety zažilo Švédsko nejhorší požár za 40 let, tehdy hořelo 14 tisíc hektarů půdy.

Švédové jsou touhle dobou zvyklí na teploty kolem 23 stupňů a třeba ve Stockholmu je teď přes 30. Na tak rozsáhlé lesní požáry ani nebyli připravení, takže jim pomáhají evropské země.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme