Sýrie stáhne své vojáky z Libanonu do květnových voleb

Oznámil to syrský ministr zahraničí Farúk Šará v dopise generálnímu tajemníkovi OSN Kofimu Annanovi. Dlouhodobá spolupráce mezi Damaškem a Bejrútem umožnila Sýrii snížit počet svých vojáků v Libanonu ze 40.000 na 10.000 a "tyto zbývající vojáky stáhne ještě před blížícími se volbami v Libanonu", uvádí se v dopise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

atentát v Libanonu | Zdroj: ČTK

Nejpozději do soboty se sejdou členové společné syrsko- libanonské koordinační komise, aby projednali časový plán stažení syrských sil, sdělil agentuře Reuters syrský velvyslanec při OSN Fajsal Mikdad.

Syrská armáda byla do Libanonu vyslána v 70. letech v době tamní občanské války. V roce 1989 byla uzavřena dohoda o ukončení vnitrolibanonského konfliktu, která počítala se stažením syrských jednotek do údolí Bikáa a po dvou letech s jejich úplným odsunem z Libanonu.

Tato dohoda se ale začíná naplňovat teprve po více než 15 letech, a to po zavraždění bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího, který přišel o život při atentátu v Bejrútu v polovině února.

Milan Kopp, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme