Sýrie vyrábí chemické zbraně už desítky let, přiznal Asad. Jsou prý bezpečně schované

Povstalecké skupiny v Sýrii bojují mezi sebou, Turecko už proto dočasně uzavřelo hranici. Dodávky zboží do válkou zmítané země teď váznou. Prezident Bašár Asad mezitím přiznal, že Sýrie vyrábí chemické zbraně už desítky let. Podle Damašku je ale armáda hlídá na bezpečném místě a do rukou islamistů se nedostanou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie...

Sýrie... | Zdroj: ČTK

Mnozí experti i západní politici vyjadřují obavy, zda je vůbec v silách mezinárodního společenství zničit syrský chemický arzenál. Bezpečnostní situace v zemi to totiž nemusí umožnit.

Zhruba polovinu ze 100 tisíc povstalců tvoří radikální islamisté, často žoldáci ze všech koutů světa. V současnosti stále dochází na severu Sýrie ke střetům mezi jednotlivými skupinami. Už několik dní spolu například bojují dvě organizace s vazbami na Al-Káidu. Výsledkem je smrt jednoho z velitelů frakce Islámský stát Irák a Levanta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Robert Mikoláš sleduje situaci v Sýrii

Jedinou povstaleckou skupinou, která vyjádřila ochotu usednout za jednací stůl s představiteli Asadova režimu, je Syrská národní koalice. Vyslat své zástupce na mírovou konferenci do Ženevy chce ovšem jen za předpokladu, že cílem bude vytvoření prozatímní vlády se všemi pravomocemi.

Ostatní skupiny rebelů rozhovory vylučují a chystají se nadále pokračovat v ozbrojeném boji. Zejména islamisté odmítají volby a sledují jediný cíl, vytvoření islamistického státu.

I o tom, jak mohou inspektoři v takové situaci působit, mluvil prezident Asad v zatím posledním rozhovoru, který poskytl čínské centrální televizi. Uvedl, že on sám nemůže zabezpečit práci mezinárodních inspektorů, které po Rusku nabízí i Čína.

Prezident Asad také potvrdil, že jeho země už řadu let vyrábí chemické zbraně. Ty mají být podle rusko-americké dohody do jednoho roku zlikvidovány. Například v Libyi se ale zbraně nepovedlo zničit ani za devět let.

Ani odstoupení Bašára Asada by ale nejspíš problémy v Sýrii neodstranilo. Jak uvedl americký exministr zahraničí Henry Kissinger, v zemi jde nyní spíše o konflikt mezi šíitskou sektou alavitů a sunnity. Vítězství jedné ze stran podle něj povede k masakrům.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme