Syrská opozice slíbila účast na konferenci v Ženevě

Šance na mírovou konferenci o Sýrii se zvětšují. Po vládě prezidenta Asada potvrdila účast i syrská opoziční aliance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti syrských uprchlíků v Libanonu | Foto: ČTK/AP, Bilal Hussein

Syrská opozice se příští rok v lednu zúčastní mírových jednání v Ženevě. V Káhiře to řekl předseda opoziční organizace Syrská národní koalice Ahmad Džarbá. Ženevská konference má ukončit několikaletý krvavý konflikt v Sýrii.

Účast už přislíbil i syrský vládní režim prezidenta Bašára Asada.

„Chápeme Ženevu 2 jako cestu k přechodné vládě a přechodnému prezidentovi, který provede skutečnou demokratickou proměnu v zemi. Pro Bašára Asada nebude v Sýrii místo," uvedl šéf opozice Ahmad Džarbá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mírových jednáních týkajících se Sýrie mluvil v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Syrská vláda ale upozorňuje Západ, že se musí vzdát snů o Asadově odchodu. „My nejedeme do Ženevy proto, abychom předali někomu moc. Jedeme tam s tím, že umožníme ostatním podílet se s námi na vládě," prohlásil syrský premiér Vá´il al-Halkí. Obě strany tak míří k jednacímu stolu se zcela protichůdnými představami.

Syrská vláda zdůrazňuje, že si žádné předběžné podmínky neklade, ale také neuznává. Nehodlá však prý jednoduše předat moc do rukou opozice. Podle té ovšem Bašar Asad nemůže být součástí žádného řešení.

Opozice má i další podmínky: přístup humanitárních organizací k lidem, kteří to potřebují, a stažení všech cizích bojovníků ze Sýrie, především z Libanonu a Íránu. Ale i na straně opozice bojují cizinci

Turecko a Írán ve vzácné shodě mezitím vyzvaly syrské bojující strany k uzavření příměří, aby jednání v Ženevě dostala vůbec nějakou šanci.

Štěpán Macháček, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme