Syrské mírové rozhovory bez kurdské opozice. Vyjednávací výbor do Astany nepozvali

Upevnění příměří je hlavním cílem mírové konference o Sýrii v kazašské Astaně, kterou iniciovalo Rusko a Turecko. Za účasti Íránu jsou na místě i představitelé syrského režimu a některých opozičních frakcí. Spojené státy zastoupí jejich velvyslanec v Kazachstánu. Jednat se bude i o odlišení takzvaného Islámského státu a organizace Nusra od ostatních povstalců. Chybět ale bude syrské hlavní opoziční uskupení - kurdský Nejvyšší vyjednávací výbor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci mírového jednání v Astaně | Zdroj: Reuters

Zástupci syrských rebelů a vlády zatím v Astaně neplánují přímá jednání. Před začátkem rozhovorů to agentuře Reuters řekl jeden z představitelů opozice. Setkání v metropoli Kazachstánu připravilo Rusko ve spolupráci s Tureckem. Jednat se bude hlavně o upevnění příměří a odlišení teroristických skupin od umírněné opozice.

Mírovým jednáním nevěří hlavně ti Syřané, které válka postihla nejvíc. „Setkání v Astaně je úplně stejné jako nesčetná setkání před ním. Je to jen show a Syřané zůstávají oběťmi. Pro všechny jsme jen zbožím: pro Rusko, pro Írán, a teď už bohužel i pro Turecko. Sýrie je pro ně dortem, ze kterého si chtějí ukrojit co nejvíc,“ myslí si Wahíd al-Akkárí, syrský uprchlík z Homsu, který pobývá v táboře v sousedním Libanonu.

Spojené státy nevyšlou delegaci na jednání o Sýrii. Zastoupí ji americký velvyslanec

Číst článek

Při jednání budou chybět Spojené státy, které jsou de facto zastoupeny pouze velvyslancem Kazachstánu. Jak Rusové sami přiznávají, bez účasti USA nelze dospět k jakémukoli politickému řešení v Sýrii.

Spojené státy odmítly pozvání na mírové rozhovory údajně kvůli tomu, že mají plné ruce práce s výměnou moci. Možná je to ale i symbolický začátek nové politiky na Blízkém východě, kdy Donald Trump naznačoval ve svých předvolebních projevech, že nemá o tuto oblast vůbec zájem. A tím pádem se možná už Spojené státy nebudou příliš angažovat v konfliktu v Sýrii.

Syrská opozice je ohledně účasti na rozhovorech rozdělená. Hlavní opoziční uskupení, Nejvyšší vyjednávací výbor, pozvánku do Astany nedostalo. Proti její účasti bylo totiž například Turecko.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme