Největší proces v historii Belgie se blíží ke konci. Osm teroristů z roku 2016 je vinných, rozhodl soud

Belgický soud v úterý shledal vinnými z teroristické vraždy a účasti na činnosti teroristické organizace šest strůjců atentátů v Bruselu, při nichž v roce 2016 zemřelo 32 lidí a více než 300 bylo zraněno. Další tři muže z celkem deseti obžalovaných zprostil viny v obvinění z vraždy, ale dva z nich zároveň odsoudil za členství v teroristické organizaci, informoval server BBC News.

Brusel (Aktualizováno: 22:15 25. 7. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystavené důkazy v kufříku během zahájení soudního procesu v případu bruselských útoků, které se odehrály 22. března 2016, v budově Justitia v Bruselu.

Vystavené důkazy v kufříku během zahájení soudního procesu v případu bruselských útoků, které se odehrály 22. března 2016, v budově Justitia v Bruselu. | Foto: Olivier Matthys | Zdroj: ČTK

O výši trestu bude rozhodnuto v samostatném procesu a vynesení rozsudku se neočekává dříve než v září, připomněly agentury. Mezi odsouzenými jsou i Salah Abdeslam a Mohamed Abrini, kteří už byli loni ve Francii odsouzeni k doživotnímu trestu za teroristické útoky v Paříži z roku 2015, při nichž zahynulo 130 lidí.

V Belgii zatkli sedm lidí. Měli připravovat teroristický útok, neshodli se však na konkrétním cíli

Číst článek

Další čtyři muži byli shledáni vinnými z teroristické vraždy: Osama Krayem, Ali El Haddad Asufi, Bilal El Makhoukhi a Oussama Atar, který byl souzen v nepřítomnosti, protože pravděpodobně zahynul v Sýrii. Dva muži, Tunisan a Rwanďan, byli podle BBC zproštěni obvinění z vraždy, ale spolu s dalšími šesti byli odsouzeni za účast na teroristických aktivitách. Poslední dvojice, bratři Smail a Ibrahim Farisiovi, byla zproštěna všech obvinění.

Soud  také rozhodl, že za oběti útoků je třeba považovat i další tři osoby, které zemřely v letech následujících po atentátech. Patří mezi ně i třiadvacetiletá Shanti De Corteová, která trpěla roky nesnesitelnou psychickou nemocí, než loni zemřela v důsledku eutanazie.

Xavier Legrand zemřel v roce 2017 na rakovinu poté, co byl nucen přerušit léčbu kvůli zraněním způsobeným bombovým útokem v metru. Mathieu Fischer si vzal život v roce 2021 poté, co léta trpěl posttraumatickým stresem. Soudce soudu řekl, že nebýt bombových útoků, všichni tři "by nezemřeli, nebo alespoň ne za stejných okolností". 

Francie vydala Abdeslama, odsouzeného za útoky v Paříži, do Belgie. Tam ho čeká další proces

Číst článek

Úterní verdikt je vyvrcholením největšího soudního procesu v historii Belgie. Trval zhruba sedm měsíců, vypovídaly stovky znalců a svědků, a k účasti na soudních jednáních se registrovalo asi tisíc lidí. O rozsudku se od začátku července radila dvanáctičlenná porota. 

V belgické metropoli se 22. března 2016 v době ranní dopravní špičky odpálili tři sebevražední atentátníci. Při dvojitém sebevražedném útoku na letišti Zaventem zahynulo 16 lidí a dalších 16 zemřelo při atentátu ve stanici metra Maalbeek.

Nejsmrtelnější teroristické útoky v dějinách Belgie si také vyžádaly na 340 zraněných. Mezi deseti obžalovanými figurovalo šest stejných jmen jako v procesu, v němž byli loni ve Francii odsouzeni pachatelé teroristických útoků z roku 2015 a jejich pomocníci. Před soudem stanulo devět mužů, desátý je považován za mrtvého a byl souzen v nepřítomnosti. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme